Oświadczenie "Tygodnika Powszechnego" ws. zakazu dla ks. Adama Bonieckiego

(fot. youtube.com/maskacjusz)

- Decyzja Zgromadzenia jest niefortunna, bo podjęta w czasie, w którym bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich lat, potrzebujemy w Polsce głosów jednoczących, zbliżających nas do siebie - pisze redakcja Tygodnika Powszechnego.

 

To reakcja na ogłoszoną dziś decyzje prowincjała Zgromadzenia księży marianów, który pozbawił ks. Bonieckiego możliwości swobodnego wypowiadania się w mediach. 

 

Publikujemy treść przekazanego KAI Oświadczenia "Tygodnika Powszechnego":

 

Zgromadzenie Księży Marianów po raz kolejny wydało zakaz wypowiadania się w mediach dla naszego redaktora seniora ks. Adama Bonieckiego. Poprzedni, nałożony 6 lat temu, został zniesiony w lipcu tego roku, a teraz - jak czytamy w komunikacie na stronie zgromadzenia - nałożony ponownie.

 

Tym razem pod adresem ks. Adama przełożeni wysunęli konkretne zarzuty. Pierwszy, dotyczący wpisu na stronie kampanii LGBT, jest zwyczajnie nieprawdziwy, ponieważ ks. Adam żadnego wpisu ani innego aktu wsparcia nie dokonywał; stał się natomiast ofiarą manipulacji, co sam wkrótce wyjaśni w oświadczeniu na stronie zgromadzenia.

 

Wykorzystano tu jego życzliwość i fakt, że jest przeciwnikiem dyskryminowania osób homoseksualnych, traktowania ich z pogardą oraz poniżania, co jest literalnie zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego (por. KKK 2358: "Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji"). Przykro nam, że przełożeni, znając uprzednio jego wyjaśnienie, użyli dla uzasadnienia swojej decyzji nieprawdziwego zarzutu.

 

Drugi zarzut dotyczy kazania wygłoszonego podczas pogrzebu Piotra Szczęsnego, którego samospalenie wstrząsnęło opinią publiczną. Nasz redaktor senior miał wówczas "wywoływać wśród licznych wiernych dezorientację". Tymczasem ks. Adam na naszych łamach wyraźnie wyjaśnił swój i Kościoła stosunek do samobójstwa, cytując wprost Katechizm: "Nie powinno się tracić nadziei dotyczącej wiecznego zbawienia osób, które odebrały sobie życie. Bóg, w sobie wiadomy sposób, może dać im możliwość zbawiennego żalu.

 

Kościół modli się za ludzi, którzy odebrali sobie życie" (KKK 2283). "Mówią mi­: z samobójcy robisz świętego - głosił podczas pogrzebowego kazania. - Nie jestem urzędem ogłaszającym świętych. Myślami stoję tam, na placu pod Pałacem Kultury i pytam: kim ja jestem, żeby osądzać czyn mego bliźniego?".

 

Stanowisko "Tygodnika Powszechnego" wobec zakazu nałożonego na ks. Adama pozostaje dzisiaj takie samo, jak 6 lat temu. Podobnie jak wtedy uważamy, że jest to decyzja krzywdząca Kościół jako całość, a nie zespół przekonań politycznych. Decyzja Zgromadzenia jest jednak szczególnie niefortunna, gdyż podjęta w czasie, w którym bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich lat, potrzebujemy w Polsce głosów takich jak ks. Adama: jednoczących, zbliżających nas do siebie, przypominających o wartości wspólnoty. Czy ci wszyscy, którzy masowo udzielają dzisiaj Ks. Adamowi wsparcia, mają być z niej wykluczeni?

 

Tu  przeczytacie  treść komunikatu o zakazie wypowiadania się w mediach dla ks. Adama Bonieckiego >>

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.19

Liczba głosów:

725

 

 

Komentarze użytkowników (19)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 11:51:32 | 2017-11-19
A ten tekst i Tygodnik POwszzechny, i ks. Boniecki powinni przeczytać wiele razy (i każdy inny, kto na ten temat się wypowiadał):
http://suicydologia.org/oswiadczenie-zespolu-roboczego-ds-prewencji-samobojstw-i-depresji-przy-ra...

Oceń 26 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

szemkel 09:27:30 | 2017-11-19
Ktoś mi może wytłumaczyć na jakiej podstawie w podtytule TP widnieje przymiotnik "katolicki"?

Oceń 38 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 09:13:10 | 2017-11-19
https://twitter.com/makowski_m/status/932157604570202113

Oceń 19 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ZbyszekMichal 09:06:56 | 2017-11-19
Jeśli by te wyjaśnienia okazały się prawdziwe to kamień spadłby mi z serca. Czekam na odpowiedz przełożonych ks Bonieckiego

Oceń 3 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stick 22:33:56 | 2017-11-18
Suspensę dla kloszarda

Oceń 38 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 21:49:50 | 2017-11-18
Wszelkie zatykanie ludziom ust z tytułu ich przkonań jest postępkiem nikczemym.

Nigdy nie popierałem Tygodnika Powszechnego pod  przewodnictwem ks. Bonieckiego. Ale żeby mu odbierać prawo do wypowiedzi!?

Oceń 16 74 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 21:44:13 | 2017-11-18
Postawa ks.Bonieckiego "mnie boli i porusza, bo wielu ludzi niewierzących albo zmagających się z problemami z wiarą, w zetknięciu z taką swego rodzaju anty-Ewangelią, utwierdza się w przekonaniu, że Chrystus i Jego Dobra Nowina nie są dla nich".

Oceń 83 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Manuel Vetró 20:30:54 | 2017-11-18
Z Komentarzy z Tygodnika Powszechnego, 100/100 diagnoza konfliktu w Kościele, której przejawem jest g.burza wieczna na deonie np.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/comment/18648#comment-18648

Oceń 9 63 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Manuel Vetró 20:21:45 | 2017-11-18
5 głosów , ocena 4,2 , ku pamięci, bo zaraz się zacznie... 

Oceń 2 44 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook