Księża na warsztatach uczą się, jak mówić piękne i dobre kazania

(fot. shutterstock.com)

"Dziennikarz zwrócił moją uwagę na techniczne aspekty głoszenia, o których często zapominam: zaczynając od umiejętnego brania oddechu, kończąc na dbaniu o właściwe akcentowanie odpowiednich treści" - powiedział KAI ks. Mateusz Januszewski.

 

Warsztaty dotyczące poprawnego mówienia odbyły się dziś w kurii diecezjalnej w Zamościu. Zajęcia przeprowadzone w ramach stałej formacji kapłańskiej prowadził Kamil Smerdel, aktor i prezenter telewizyjny związany z TVP Info. Uczestnikami spotkania byli księża mający za sobą od 2 do 12 lat kapłaństwa.

 

Wyślij wikarego na warsztaty >>

 

Prelegent zwracał uwagę na kulturę żywego i czytelnego dla wiernych słowa. Przypomniał najważniejsze kwestie dotyczące oddechu, dykcji, artykulacji i intonacji wypowiadanych zdań. Wskazał także na najczęstsze błędy artykulacyjne, gramatyczne i stylistyczne, spotykane rejonie. Zaliczył do nich m.in. niepoprawne, lwowskie "ł", złą wymowę końcówek wyrazów, np. "robiom" zamiast "robią", złe akcentowanie wyrazów i zdań.

 

Dobra Nowina przekazywana w dobrej formie

 

"Dziennikarz zwrócił moją uwagę na techniczne aspekty głoszenia, o których często zapominam: zaczynając od umiejętnego brania oddechu, kończąc na dbaniu o właściwe akcentowanie odpowiednich treści" - powiedział KAI ks. Mateusz Januszewski.

 

- Te informacje na pewno pomogą mi w polepszeniu swojego warsztatu, zależy mi na tym, żeby Dobra Nowina była przekazywana w dobrej formie" - dodaje.

 

Dbanie o piękną polszczyznę

 

Inny uczestnik spotkania, ks. Adam Malinowski powiedział, że oprócz tego, że dowiedział się nowych rzeczy o mowie ciała i kontakcie ze słuchaczem, spotkanie pomogło mu odkryć, jak ważne jest dbanie o kulturę języka. Utwierdził się w przekonaniu, że ważne jest nie tylko co ale i jak się mówi. "Zadaniem nas, księży jest również dbanie o piękną polszczyznę i szerzenie kultury języka polskiego" - relacjonuje kapłan.

 

Na koniec odbyły się praktyczne ćwiczenia z czytania perykop Pisma Świętego, które miały pomóc księżom uświadomić, jak ważne w zrozumieniu tekstu jest dobre i poprawne przeczytanie go.

 

Formacja stała kapłanów w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, wprowadzona dekretem biskupa w 2017 r. zakłada, że księża mają obowiązek uczestniczenia w warsztatach doszkalających w zakresie szeroko rozumianego duszpasterstwa (księża od 2. do 6. roku kapłaństwa - 5 spotkań w ciągu roku, księża od 7. do 12. roku - 3 spotkania).

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook