Austriacki jezuita: Bóg Biblii jest Bogiem migrantów

(fot. shutterstock.com)

Bóg Biblii jest Bogiem wyzwolenia, Bogiem migrantów. Uważa tak austriacki jezuita o. Dominik Markl, wykładowca egzegezy Starego Testamentu w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, którego artykuł "Biblia: biblioteka napisana przez migrantów" ukazał się w najnowszym numerze dwutygodnika "La Civiltà Cattolica".


Zdaniem autora, wystarczyłoby, aby "opinia publiczna i rządy, które borykają się z dramatem i wyzwaniem, jakie stanowią masowe migracje" rzuciły okiem na Pismo Święte, by się przekonać, że zjawisko to towarzyszy ludzkości od jej zarania. "Exodus i ucieczka naznaczyły głęboko już wielkich proroków, ucieczka do Egiptu i exodus odbiły się na wczesnym dzieciństwie samego Jezusa z Nazaretu" - przypomniał o. Markl.

 

Podkreślił, że ci, którzy podjęli się głosić Dobrą Nowinę, na własnej skórze, jak pisze św. Paweł w Drugim Liście do Koryntian, byli "często w podróżach, w niebezpieczeństwach na rzekach, w niebezpieczeństwach od zbójców, w niebezpieczeństwach od własnego narodu, w niebezpieczeństwach od pogan, w niebezpieczeństwach w mieście, w niebezpieczeństwach na pustkowiu, w niebezpieczeństwach na morzu, w niebezpieczeństwach od braci".

 

Jednym słowem, podsumowuje autor, zawsze byliśmy migrantami w drodze do wieczności. "Jesteśmy gośćmi na Ziemi i mamy z sobą jako bagaż podręczny Biblię - mądrość zgromadzoną w ciągu tysiącleci - razem z innymi książkami. Tylko na naszych ustach i w naszych sercach staje się ona słowem życia. Sposób, w jaki podróżujemy i jesteśmy gośćmi, sposób, w jaki wychodzimy naprzeciw innymi migrantom, ukazuje, jaki jest nasz stosunek do naszego tajemniczego pochodzenia i przeznaczenia" - podsumował swe rozważania austriacki jezuita.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: jezuici, migranci

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.15

Liczba głosów:

458

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Manuel Vetró 21:23:07 | 2017-11-17
Przy pierwszym moim komentarzu było mniej niż sto ocen negatywnych artykułu. Po komentarzu ta liczba rośnie już prawie o 300% , aktualnie jest 349 ocena 1,17. Albo boty ustawili albo rzeczywiście głupki nimi sterują, zakładając, że jak zrobią 500 ocen i ocenę jak najblizej 1 to naród to kupi... Odwrotnie, Panowie szlachta. Dokładnie odwrotnie. Zginiecie od własnej broni.

Oceń 3 20 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Manuel Vetró 15:50:51 | 2017-11-17
No i zachodzę ciągle w głowę, czy to jakieś minusują boty, czy to tyle w narodzie głupoty?

Oceń 10 59 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook