"Między podziałami musimy spojrzeć na Boga, który jednoczy"

(fot. Fox 26 Houston / youtube.com)

- Doświadczanie Ewangelii jest prostym, ale podstawowym wezwaniem do ludzi wierzących, którzy żyją w trudnych czasach - powiedział kardynał Daniel DiNardo.

 

Od 13 do 14 listopada odbywa się zgromadzenie Konferencji Amerykańskich Biskupów Katolickich w Baltimore. Tegoroczne zgromadzenie czci setną rocznicę Konferencji Episkopatu USA, która została ustanowiona w 1917 jako Narodowa Katolicka Rada Wojenna.


Podobnie jak dziś, jak zauważył DiNardo, biskupi ze Stanów Zjednoczonych 100 lat temu zmagali się z trudnym okresem, w tym ogromnym zagranicznym kryzysem migracyjnym.


"Wtedy biskupi wiedzieli, żena  takie wyzwania można odpowiedzieć tylko dzięki zjednoczeniu wszystkich zasobów Kościoła" - powiedział DiNardo, który jest przewodniczącym konferencji.


"Nic dziwnego, że żyjemy w czasach podobnych wyzwań" - powiedział. "Ludzie patrzą, rozmawiają, a nawet myślą odmiennie od siebie. Wśród takiej różnorodności łatwo można ulec pokusie podziału i strachu, postrzegając obcych jako zagrożenie, a nie jako coś pozytywnego" - powiedział kardynał.


"Ale strach nie pochodzi od Boga. Bóg nie dzieli, Bóg jednoczy. Bóg, który jest miłością, stworzył nas, aby kochać. Miłość nie jest naiwna ani irytująca, urażona, czy złośliwa" - rzekł.

 

Podczas gdy Ewangelia zmusza chrześcijan do reagowania na wyzwania czasów, wzywa ich również do reagowania z "kulturą i miłością" - zauważył.


Reforma imigracyjna jest coraz bardziej niepokojąca dla biskupów amerykańskich. Na początku tego roku kard. DiNardo i biskupi USA potępili decyzję administracji Trumpa o zakończeniu DACA - programu, który przyniósł korzyści setkom tysięcy nieudokumentowanych imigrantów, którzy pojawili się w USA jako mniejszość.


"Zapewnienie wspólnej obrony i ogólnego dobra to podstawowa odpowiedzialność rządu" - powiedział kardynał. "Jednakże mamy moralną odpowiedzialność, by poprawić bezpieczeństwo granic państwa w humanitarny sposób".


Rasizm to kolejna podzielna kwestia, która jest rozpatrywana przez biskupów amerykańskich w tym roku. Jest pilna zwłaszcza ze względu na ostatnie gwałtowne wydarzenia, takie jak demonstracja ruchu Alt-Right w Charlottesville w sierpniu, po której biskupi potępili "zło rasizmu, białej supremacji i neo-nazizmu".

 

"Podczas gdy dzisiejsze wyzwania stojące przed Kościołem w Stanach Zjednoczonych są liczne, dzisiejsi biskupi nie różnią się od biskupów, którzy po raz pierwszy spotkali się 100 lat temu w obliczu wyzwań swoich czasów" - powiedział kardynał DiNardo.


"Podobnie jak nasi poprzednicy, wiemy, że miłość Chrystusa jest silniejsza niż wszystkie przyszłe wyzwania" - rzekł. Pod koniec swojej mowy wszyscy obecni biskupi przekazali kardynałowi DiNardo owacje na stojąco.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook