Ukraina: zmarł najstarszy biskup greckokatolicki, Andrij Sapelak

(fot. shutterstock.com)

6 listopada w Winnikach k. Lwowa w 98 roku życia zmarł najstarszy biskup Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Andrij Sapelak SDB.


Andrij Sapelak urodził się 13 grudnia 1919 roku w Ryszkowej Woli w powiecie jarosławskim. Po ukończeniu 3 klasy gimnazjum w Przemyślu wraz z pięcioma miejscowymi Ukraińcami wyjechał w 1937 roku do Włoch i tam wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego. W 1949 otrzymał święcenia kapłańskie. Na Papieskim Ateneum Salezjańskim w Turynie (od 1973 Papieski Uniwersytet Salezjański) studiował na wydziale prawa kanonicznego. Był jednym z założycieli Ukraińskiego Małego Seminarium św. Jozafata, które w 1951 powstało we francuskim Lure, a w 1956 zostało przeniesione do Castel Gandolfo i podniesione do rangi szkoły papieskiej. Do 1961 był jego rektorem.

 

14.08.1961 papież Jan XXIII nominował o. Andrija Sapelaka na biskupa tytularnego Sebastopolis in Thracia oraz biskupa pomocniczego rzymskokatolickiej archidiecezji Buenos Aires, wikariusza apostolskiego dla ukraińskich grekokatolików w Argentynie. Bp Sapelak brał udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II. 9 lutego 1969 został mianowany greckokatolickim egzarchą arcybiskupim w Argentynie.

 

24.04.1978 po podniesieniu egzarchatu do rangi eparchii (dicezji) Santa Maria del Patrocinio w Buenos Aires bp Andrij Sapelak został jej pierwszym ordynariuszem i rządził nią do 12 grudnia.1997, kiedy przeszedł na emeryturę i udał się do Lwowa. Następnie podjął się pracy misyjnej na wschodzie Ukrainy, w Werchniodniprowśku w pobliżu Dniepropetrowska.

 

W 2014 powrócił do Lwowa. Zmarł w podlwowskich Winnikach.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook