Afrykański arcybiskup krytykuje politykę Unii Europejskiej w sprawie uchodźców

(fot. shutterstock.com/MikeDotta)

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich w Nigrze i Burkina Faso skrytykował politykę Unii Europejskiej w sprawie uchodźców. W wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA abp Paul Yemboaro Ouédraogo zaapelował o większą solidarność.


"Dla Europy, podobnie jak dla USA, Afryka była interesująca tylko ze względu na pozyskiwanie surowców naturalnych", stwierdził abp Ouédraogo. Dodał, że "wykorzystano bogactwa naturalne i zapomniano o regionie". Młodzi Afrykańczycy, którzy dziś opuszczają swoje strony rodzinne "w poszukiwaniu w Europie pracy", podążają jedynie drogą, jaką odbywały surowce wywożone z ich krajów, podkreślił afrykański hierarcha.

 

Jako mało pomocne określił wspierane przez Unię Europejską ośrodki uchodźców w Nigrze. "Odnoszę wrażenie, jakby w Nigrze parkowano ludzi, bo tam jest miejsce", skonstatował abp Ouédraogo. Jego zdaniem, "ludzie przychodzą na kampus, dostają coś do jedzenia, ale nie mają możliwości otrzymania pracy i prowadzenia życia godnego człowieka". Dlatego hierarcha apeluje o większą otwartość. "Granice są konieczne, ale musimy uczynić je bardziej otwartymi. Rozwiązaniem nie może być tylko stwierdzenie: «nie, ciebie nie wpuścimy»", stwierdził przewodniczący episkopatu.

 

Abp Ouédraogo kieruje archidiecezją Bobo-Dioulasso w Burkina Faso. Jest przewodniczącym episkopatu zarówno w swojej rodzinnej Burkina Faso jak i w Nigrze. W ostatnim okresie zamachy terrorystyczne islamistów zdestabilizowały stosunki międzyreligijne w jego kraju. Hierarcha podkreślił w rozmowie z KNA, że "takie zamachy budzą nieufność i strach. Robimy jednak wszystko, by nie ogarnęła nas panika".

 

Pytany, co może zrobić Kościół przeciwko ekstremizmowi, odpowiedział: "Przede wszystkim należy w dalszym ciągu utrzymywać dobre stosunki z muzułmanami i doprowadzić do tego, aby muzułmanie na zawsze potępili wszelki ekstremizm". Jako dobry przykład dialogu międzyreligijnego abp Ouédraogo wymienił wspieraną przez Papieskie Dzieła Misyjne "Karawanę pokoju", w której młodzi chrześcijanie i muzułmanie idą od wioski do wioski, głosząc pokojowe współżycie. "To zostawia ślady może niezbyt wielkie, ale w ostatecznym rachunku jest z korzyścią dla całego społeczeństwa", stwierdził przewodniczący episkopatów Nigru i Burkina Faso.

 

Zwrócił uwagę, że ekstremiści nie zrobili dotychczas niczego dobrego ani dla muzułmanów, ani dla chrześcijan. Świadczą o tym m.in. "zamachy, których ofiarami są zarówno muzułmanie, jak i nie-muzułmanie". Jednocześnie ostrzegł przed uogólnianiem podejrzeń, gdyż "większość muzułmanów z terroryzmem nie ma nic wspólnego".

 

W Burkina Faso, liczącej ok. 20 mln mieszkańców, ok. 60 proc. stanowią muzułmanie, a ok. 25 proc. chrześcijanie, w większości katolicy. W zamachu islamistów w połowie sierpnia w stolicy kraju, Wagadugu, zginęło 18 osób, w tym dwóch zamachowców.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

39

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook