Konferencja Episkopatu Polski: korytarze humanitarne bezpieczne dla uchodźców i przyjmujących

(fot. YouTube.com / Tv KUL)

Korytarze humanitarne gwarantują bezpieczeństwo i legalność dotarcia ludzi, którzy są w absolutnej konieczności uratowania życia, ale też nie są uproszczoną wizją miłosierdzia - mówił bp Krzysztof Zadarko, delegat episkopatu ds. Imigracji podczas konferencji prasowej podsumowującej 377. Zebranie Plenarne KEP, które odbyło się w Lublinie.

 
Wyzwania związane z falą migracyjną i potrzebą wysłuchania i pomocy migrantom - to jeden z tematów obrad biskupów, którzy spotkali się w Lublinie w ramach 377. Zebrania Plenarnego KEP.
 
Podsumowując tę część obrad, bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek i delegat episkopatu ds. Imigracji, przypomniał m.in., że Konferencja Episkopatu Polski, która poparła w ubiegłym roku projekt utworzenia korytarzy humanitarnych nie wycofuje się z tego poparcia i oczekuje na stworzenie okoliczności, które pomogą w jego wdrożeniu.
 
Hierarcha zaznaczył też, że jest to projekt bezpieczny zarówno dla poszukujących pomocy, jak i dla tych, którzy ją oferują. 
 
- Ten program z jednej strony gwarantuje bezpieczeństwo i legalność dotarcia ludzi, którzy są w absolutnej konieczności uratowania życia, ale też gwarantuje, że nie będziemy naiwni, że nie będziemy ulegać zbyt uproszczonej wizji miłosierdzia - mówił. 
 
 
Biskup Zadarko przypomniał, że niezwykle skuteczna i hojna pomoc, jaką Polacy świadczą na Bliskim Wschodzie, nie może zwolnić nas z refleksji na temat tego, jak skutecznie pomóc tym, którzy z różnych względów są zmuszeni do opuszczenia swojego kraju.
 
Pytany, czy jednym z narzędzi niesienia takiej pomocy, mogą być korytarze humanitarne, potwierdził i zaznaczył, że jest to inicjatywa niezbędna dla właściwej integracji migrantów ze społeczeństwem, które ich przyjmuje. Po raz kolejny przypomniał też, że w korytarzach humanitarnych nie ma mowy o przypadkowym i nieprzemyślanym przyjmowaniu uchodźców. 
 
“Projekt ten opiera się o państwo, które ma odpowiednie służby i politykę migracyjną. To ta polityka mówi ilu, skąd i jakich ludzi możemy przyjąć" - mówił bp Zadarko.
 
 
Przypomniał, że decyzję o przyjęciu konkretnej osoby, poprzedzają wielomiesięczne procedury realizowane przez służby. Zachęcił też, by mierząc się z wyzwaniem, jakim jest spotkanie z osobą uchodźcy i udzielenie mu pomocy, starać się o ocalenie jego godności jako człowieka. 
 
Projekt utworzenia w Polsce korytarzy humanitarnych w ubiegłym roku został zaaprobowany przez Konferencję Episkopatu Polski. Jego realizacja we współpracy ze stroną rządową, została powierzona dziełu Caritas Polska.
 
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.12

Liczba głosów:

98

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook