Francja: bazylika Sacre-Coeur w Paryżu upamiętniła prześladowanych chrześcijan

(fot. pixabay.com)

Bazylika Sacre-Coeur w Paryżu została w czwartek podświetlona na czerwono, czym upamiętniono prześladowanych chrześcijan.

 
Pomysłodawcą inicjatywy jest działające na całym świecie, w tym we Francji, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
 
Jak wyjaśniają organizatorzy tego wydarzenia, bazylika została podświetlona "w kolorze krwi, przelanej z nienawiści do wiary". Przez cały dzień na wzgórzu Montmartre, gdzie wznosi się świątynia, organizowane były spotkania i modlitwy w intencji poszanowania wolności religijnej, a także za ofiary prześladowań na tym tle.
 
Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie działa we Francji jako Aide a l’Eglise en Detresse (AED).
 
Poprzez czwartkową inicjatywę AED chciało przypomnieć o dramacie tysięcy chrześcijan, którzy każdego dnia prześladowani są na świecie za swoją wiarę. Modlitwa wpisuje się w wydarzenia organizowane z okazji przypadającego w tym roku 70-lecia działalności Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
 
Bazylika Sacre-Coeur w Paryżu to kolejna znana budowla, która została podświetlona kolorem męczenników w ramach międzynarodowego i międzyreligijnego apelu o poszanowanie wolności religijnej i wzajemne wspieranie się wyznawców różnych wiar w przeciwstawianiu się prześladowaniom.
 
W listopadzie 2016 roku międzyreligijna modlitwa o pokój z udziałem lokalnych przywódców religijnych odbyła się przed oświetloną na czerwono katedrą westminsterską w Londynie. Podobne inicjatywy organizowano też przed rzymską Fontanną di Trevi i u stóp pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro.
 
Ostatni raport wydany przez AED w 2016 roku wskazuje na rosnącą liczbę przykładów przemocy religijnej na całym świecie. Wymienia się w nim w szczególności 38 krajów, w których stwierdzono poważne naruszenia dotyczące prześladowań lub dyskryminacji.
 
W raporcie międzynarodowej i ponadwyznaniowej organizacji Open Doors napisano, że jak co roku od 16 lat na czele "światowego indeksu prześladowania chrześcijan" znalazła się Korea Północna. Na kolejnych miejscach uplasowały się Somalia, Afganistan, Pakistan i Sudan. Krajem, w którym zabijanych jest najwięcej chrześcijan, pozostaje Nigeria z 695 ofiarami śmiertelnymi. 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 10:32:06 | 2017-10-13
Heh, a ja ciemny już myślałem, że odbyło się jakieś nabożeństwo w intencji pomordowanych.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook