Nowy koordynator Komisji Europejskiej do spraw dialogu z religiami

(fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)

Komisja Europejska mianowała nowego koordynatora ds. dialogu z Kościołami, wspólnotami religijnymi oraz organizacjami filozoficznymi i bezwyznaniowymi.

 
Został nim pochodzący z Francji pracownik Komisji, Vincent Depaigne. Funkcję tę pełniła od 2012 r. Niemka, Katharina von Schnurbein.
 
Nominację Vincenta Depaigne z zadowoleniem przyjęła Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W specjalnym oświadczeniu podkreśliła, że dialog z instytucjami unijnymi "musi być umacniany w sposób twórczy".
 
Ta nominacja "stwarza nową możliwość budowania wzajemnych kontaktów opartych na transparentnej współpracy i wzajemnym poszanowaniu". COMECE ma nadzieję, że "następne lata będą umacniać rolę koordynatora ds. dialogu tak, aby to gwarantowało prawdziwie «regularny» dialog w ramach systematycznej wymiany opinii z Kościołami".
 
Zadania koordynatora ds. dialogu wynikają z art. 17 Traktatu Lizbońskiego, w którym zapisany jest strukturalny dialog między Kościołami i wspólnotami religijnymi z jednej strony a instytucjami Unii Europejskiej z drugiej ("klauzula dialogu").
 
Art. 17 mówi, że UE uznaje specyficzny wkład Kościołów i prowadzi z nimi "otwarty, transparentny i regularny dialog". Za dialog z religiami i światopoglądami odpowiedzialny jest w strukturach unijnych pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermanns.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.4

Liczba głosów:

25

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?