Makiej: Watykan stabilnym i solidnym partnerem do dialogu dla Białorusi

(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)

"Zbliża nas jednakowe podejście do kwestii zapewnienia pokoju i stabilności, sprawiedliwości społecznej. Wspólnie działamy na rzecz zachowania tradycyjnych wartości" - mówił szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej w środę podczas otwarcia nowego budynku Nuncjatury Apostolskiej w Mińsku.

 

Jak podaje państwowa agencja BiełTA, Makiej określił Watykan jako stabilnego i solidnego partnera Białorusi.

 

Podkreślił, że otwarcie nowej siedziby nuncjatury zbiega się z 25. rocznicą ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Mińskiem i Stolicą Apostolską, która przypada 11 listopada br.

 

"W ciągu tego ćwierćwiecza pomiędzy Białorusią i Watykanem rozwija się aktywny, konstruktywny i oparty na zaufaniu dialog, dochodzi do regularnych wizyt na wszystkich szczeblach" - mówił Makiej.

 

Minister nawiązał do ubiegłorocznej wizyty Alaksandra Łukaszenki w Watykanie i jego spotkania z papieżem Franciszkiem. "Jak wiadomo, w czasie tej wizyty potwierdzone zostało zaproszenie do odwiedzenia przez papieża Białorusi" - mówił Makiej.

 

Zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej egzarcha Paweł mówił w kwietniu, że decyzja w sprawie ewentualnej wizyty papieża na Białorusi "jest prerogatywą patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla".

 

Według źródeł kościelnych na niemal 10-milionowej Białorusi mieszka około 1,5 mln katolików. Większość Białorusinów to osoby wyznania prawosławnego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook