Asyż: premier Włoch wskazał na św. Franciszka jako pierwszego w dziejach ekologa

(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

W uroczystościach ku czci świętego Franciszka patrona Włoch, 4 października, wziął w tym roku udział po raz pierwszy premier Paolo Gentiloni.

 
W swoim przemówieniu Gentiloni podkreślił, że "Franciszek uczy nas, że na drodze dialogu stawić można czoła wyzwaniom dnia dzisiejszego i przyszłości". Premier przypomniał podróż Biedaczyny na Wschód, gdy w okresie wypraw krzyżowych postanowił spotkać się z sułtanem. Inicjatywa ta, podkreślił szef włoskiego rządu jest nadal aktualna. "Sułtan był nieprzyjacielem, innym, kimś odmiennym. I Franciszek nauczył nas że na drodze dialogu, budując mosty można zburzyć mur nietolerancji i niezrozumienia".
 
"Pamięć o świętym z Asyżu i święto patrona Włoch niesie z sobą ufność i nadzieję", napisał Paolo Gentiloni w księdze pamiątkowej sanktuarium. Polityk, który w młodości był działaczem włoskiej partii zielonych, wskazał na św. Franciszka jako pierwszego w dziejach ekologa, przypominającego nam dzisiaj o potrzebie przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz obowiązku troski o środowisko naturalne człowieka.
 
W religijnych uroczystościach ku czci Patrona Włoch wziął udział kardynał Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui, stolicy regionu, z którego pochodzi oliwa, która przez następny rok podsycać będzie płomień lampy na grobie świętego. Były przewodniczący włoskiego episkopatu zauważył, że "nadchodzi brzask przebudzenia, świt sumienia".
 
"Jeżeli prawdą jest, że człowiek Zachodu wydaje się zdezorientowany i zagubiony w kwestii swej tożsamości i przeznaczenia, prawdą jest też, że w tej plątaninie ludzie zaczynają zadawać sobie pytania o przyszłość własną i świata", stwierdził kard. Bagnasco.
 
"Pośród całego tego zamieszania, gdy chce się na nowo zdefiniować nawet osobę, życie i śmierć, miłość i rodzinę, pojawiać się zaczyna nadzwyczajna możliwość, opatrznościowa, która zaczyna powoli docierać do rozkojarzonych sumień, dochodzi do głosu, rodzi oczekiwanie, pytanie o naszą egzystencję. Oto świt przebudzenia. Proces ten się już rozpoczął i nikt go nie zatrzyma, ponieważ człowiek nie może żyć z dala od prawdy i od dobra" - stwierdził arcybiskup Genui.
 
 

*  *  *

 

 

 

W czasie Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek poprosił Polaków, by przyłączyli się do modlitwy za uchodźców. Tydzień modlitwy za uchodźców trwa od 1 do 8 października.

 

Przyłącz się do inicjatywy i zaproś znajomych do udziału w modlitwie [kliknij w baner]:

 

 

 

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 20:37:30 | 2017-10-04
Opowiada coś co nie ma uzasadnienia z punktu widzenia nauki. Interpretuje tak by pasowało do postawionej tezy. Typowy religiant

Oceń 2 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?