Watykański Sekretarz Stanu kard. Parolin o pedofilii w Kościele: to świętokradztwo

(fot. YouTube.com / Le Sanctuaire Notre-Dame de Lourdes)

Seksualne wykorzystywanie dzieci to nie tylko przestępstwo, ale także świętokradztwo, a więc profanacja tego, co święte, to znaczy obecności Boga w każdej istocie ludzkiej - stwierdził kardynał. 

 
W ten sposób sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podsumował swą wypowiedź na otwarciu konferencji "Godność dzieci w świecie cyfrowym".
 
Rozpoczęła się ona 3 października na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gromadząc po raz pierwszy ekspertów różnych specjalności i z różnych stron świata.
 
"Większość z was, pracujących od dawna w tej dziedzinie, zdaje sobie dobrze sprawę z tego, że nadużycia seksualne wobec nieletnich to zjawisko ogromnie rozległe i rozpowszechnione" - mówił dalej kardynał. Zauważył, że w ostatnich dziesięcioleciach "ta dramatyczna rzeczywistość z całą ostrością wypłynęła na światło dzienne w Kościele katolickim i wyszły na jaw bardzo poważne fakty".
 
"Stopniowo zaczęto uświadamiać sobie szkody, jakich doświadczały ofiary, ich cierpienia i konieczność wysłuchania ich, aby później móc iść we właściwym kierunku, za pomocą szerokiego zakresu działań podejmowanych dla uzdrowienia ran, przywrócenia sprawiedliwości, zapobiegania podobnym przestępstwom, kształtowania formatorów i osób, które pracują z nieletnimi, a w dalszej perspektywie aby szerzyć i umacniać nową kulturę ochrony nieletnich, która zapewni skutecznie wzrastanie ich w zdrowych i bezpiecznych środowiskach" - stwierdził najbliższy współpracownik papieża.
 
Zwrócił uwagę, że "zaangażowanie w tej dziedzinie wymaga głębokiej uwagi ludzkiej, kompetencji i wytrwałości" i dodał, iż "doświadczenie podpowiada nam, że tam, gdzie podejmowane są spójne i nieustanne wysiłki, wypływające z nich owoce są pozytywne i zachęcające".
 
Dzieje się to już w Kościele oraz w różnych instytucjach i miejscach. Mówca zapewnił, że Kościół katolicki podejmuje "spójne i stałe wysiłki", aby przeciwdziałać temu zjawisku, i to "nawet wtedy, gdy społeczeństwo ogólnie nie rozwinęło w sobie należytej wrażliwości".
 
Podkreślił, że działania te "należy kontynuować, rozszerzać i pogłębiać, aby godność i prawa nieletnich były strzeżone i chronione z jeszcze większą uwagą i skutecznością niż to było w przeszłości".
 
Zdaniem sekretarza stanu ochrona dzieci przed nadużyciami nabiera dziś szczególnego wymiaru w świecie, w którym w szalonym tempie rozwijają się nowe technologie. Jest to świat, w którym "dynamika rozwoju technicznego i gospodarczego wydaje się być nie do powstrzymania" - oświadczył kard. Parolin. Zaznaczył, że zmiany te są kierowane i pobudzane przez "bardzo potężne interesy gospodarcze i polityczne i nie powinniśmy dopuścić, aby zapanowały nad nami".
 
Rzeczywistość cyfrowa nie jest oddzielona, ale jest wymiarem naszego jedynego rzeczywistego świata a najmłodsi, którzy wzrastają w nim, są wystawieni na nowe zagrożenia, a raczej dawne, ale wyrażające się na nowe sposoby - oświadczył wysłannik papieski.
 
Dodał, że kultura ochrony nieletnich, którą chcemy szerzyć, winna być na wysokości dzisiejszych problemów. W tym celu wezwał do "wspólnego zaangażowania przedstawicieli różnych obszarów badań naukowych i do czynnego udziału w ochronie nieletnich" i w walce z tego rodzaju przestępstwami.
 
Watykański sekretarz stanu przestrzegł również przed utratą kontroli nad rozwojem technologicznym, w tym także świata cyfrowego, "aby służył on godności nieletnich, czyli ludzkości jutra". Jego zdaniem na nadużycia te najbardziej narażone są dzieci w krajach najuboższych, gdyż tam właśnie jest najszybszy demograficzny rozwój ludzkości, a rozwój gospodarczy i społeczny jest niewystarczający i nierówny.
 
Głównym problemem jest fakt, że rodzice i wychowawcy nie są tam jeszcze przygotowani kulturowo do towarzyszenia i pomagania swym dzieciom we wzrastaniu w tym świecie, a rządy w tych krajach często nie wiedzą, od czego zacząć, aby je chronić.
 
Kardynał jeszcze raz podkreślił, że dzieci, o których tutaj mowa i "której godności chcemy bronić i wspierać, są osobami ludzkimi, których wartość jest jedyna i niepowtarzalna". Każde z nich należy traktować poważnie i strzec ich w tym coraz bardziej zdygitalizowanym świecie, aby mogły osiągać swe cele, przeznaczenie i wejście do dorosłego świata - dodał mówca.
 
Na zakończenie zwrócił uwagę, że w tle tego problemu znajdują się korupcja i wypaczone potrzeby seksualne, kryjące się w umysłach i sercach ludzkich. Siła tych pragnień "jest cudowna i wielka, pobudza drogę ludzkości, ale może też być zepsuta i zdeprawowana, stając się źródłem nieopisanych cierpień i nadużyć" - podkreślił kard. Parolin.
 
Wcześniej, w rozmowie z dziennikarzami oświadczył on, że Stolica Apostolska traktuje "z największym zaangażowaniem, powagą i uwagą" takie "niezwykle bolesne postępowanie" jak szerzenie pornografii dziecięcej.
 
Było to nawiązanie do doniesień ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, iż jeden z pracowników nuncjatury apostolskiej w Waszyngtonie ks. Carlo Alberto Capella został oskarżony o posiadanie i rozpowszechnianie tego rodzaju materiałów i jest on obecnie przesłuchiwany przez trybunał watykański.
 
Na otwarcie konferencji w Watykanie przybyli m.in. przewodniczący włoskiego Senatu Pietro Grasso i minister spraw wewnętrznych tego kraju Valeria Fedeli. Spotkanie to potrwa do 6 bm., po czym jego uczestników przyjmie Franciszek.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook