Zakończył się przegląd filmów misyjnych kard. A. Kozłowieckiego SJ

(fot. youtube.com/ czasnamisje)

Trzydniowe obchody X Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ zakończył 25 września IV Przegląd Unikatowych Filmów Misyjnych, który zorganizowano w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej.


Widzowie obejrzeli m.in. film pt. "Misja Kongo", udostępniony przez ojców franciszkanów. Dokument opowiada o pracy polskich misjonarzy w Demokratycznej Republiki Konga, którzy przez ponad 40 lat poświęcili swoje życie i zdrowie, aby służyć potrzebującym.

 

Zdaniem ks. Daniela Korycińskiego, dyrektora Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego, obchody jubileuszowe poświęcone osobie mocnego duchem "misjonarza Afryki", wskazują na potrzebę nieustannego głoszenia ludziom Ewangelii miłości.

 

- Ten mocny duch, jakim był obdarzony kard. Kozłowiecki SJ, staje się dla nas współczesnych wzorem jak kochać Pana Boga, broniąc godności każdego człowieka i w każdym zakątku świata pamiętać o swojej Ojczyźnie - powiedział KAI ks. Daniel Koryciński.

 

Ksiądz dyrektor podkreślił, że osoba misjonarza jezuity cieszy się wielką sympatią wśród ludzi, budząc podziw i jednocześnie pragnienie dzielenia się dobrocią.

 

Świadczy o tym duże zainteresowanie wśród wiernych wydarzeniami, takimi jak VI Festiwal Piosenki Misyjnej w Nowej Dębie, I Turniej w Piłkę Nożną w Majdanie Królewskim, centralna Msza św. w Hucie Komorowskiej, konferencja naukowa w Majdanie Królewskim oraz IV Przegląd Unikatowych Filmów Misyjnych w Hucie Komorowskiej.

 

Organizatorem X Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ "Serce bez granic".

 

Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.

 

W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.

 

Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.

 

25 lipca 2007 kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook