O kard. Kozłowieckim SJ: on uczy nas, że rzeczy wielkie składają się z rzeczy małych i dobrze zrobionych

(fot. politykaglobalna.pl)

Podczas odbywających się 24 września jubileuszowych X Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej i w Majdanie Królewskim dziękowano Bogu za jego życie, powołanie, działalność misyjną i serce okazywane wszystkim tym, których spotkał.

 
W niedzielę, drugiego dnia obchodów Mszy św. sprawionej przed dworem rodziny Kozłowieckich, który obecnie służy, jako siedziba Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego SJ 
przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz z udziałem ojców jezuitów, misjonarzy oraz kapłanów z diecezji.
 
Biskup sandomierski na początku liturgii wspomniał osobę kard. Adama Kozłowieckiego SJ, podkreślając jego zawierzenie Bogu i szeroko rozumianą troskę o drugiego człowieka. Podczas homilii ks. Bartłomiej Krzos wskazywał na potrzebę zaangażowania w misję, jako odkrycie powołania do pracy w winnicy Pańskiej.
 
- Nasz kardynał był oddanym misjonarzem i pasterzem, który wyruszał nieustannie, aby szukać tych, którzy chcieliby pójść do winnicy Pańskiej. On uczy nas, że rzeczy wielkie składają się z rzeczy małych i dobrze zrobionych - podkreślał kaznodzieja.
 
Część artystyczna i konferencyjna odbyła się w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Majdanie Królewskim, gdzie młodzi artyści występujący we wczorajszym VI Podkarpackim Festiwalu Piosenki Misyjnej zaprezentowali swoje zdolności wokalne i muzyczne.
 
O doświadczeniu pracy medycznej w Afryce mówiła lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, która przez wiele lat posługiwała w szpitalach w Angoli.
 
- Afryka boryka się z czterema głównymi chorobami: malaria, największy zabójca tropiku, który każdego uśmierca około 2 mln ludzi, gruźlica, trąd, który jest tam straszną chorobą, oraz HIV, który uśmierca ten kontynent. Posługując tam, jako lekarz mam doświadczenie wielkiego obdarowania wielkim serce ze strony tych, którym pomagam - opowiadała pani doktor.
 
Osobistym doświadczeniem ze spotkania z ks. kard. Adamem Kozłowieckim podzielił się długoletni misjonarz z Kongo o. Pacyfik Edward Czachor OFM, który właśnie ks. kard. Kozłowieckiemu zawdzięcza możliwość wyjazdu na misję. Zakonnik mówił także o niezwykłym kulcie o. Pio wśród Afrykanów.
 
Trzydniowe obchody zakończy 25 września IV Przegląd Unikatowych Filmów Misyjnych, który zorganizowany będzie w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego.
 
Organizatorem X Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ "Serce bez granic".
 
Ks. kard. Adam Kozłowiecki SJ urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii.
 
W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.
 
Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.
 
25 lipca 2007 kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook