Zmarł biblista ks. prof. Adam Janusz Frankowski, jeden z najstarszych księży archidiecezji warszawskiej

Zmarł ks. prof. Adam Frankowski, emerytowany biblista, jeden z najstarszych księży archidiecezji warszawskiej, który święcenia kapłańskie przyjął w 1952 r. z rąk Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jego pogrzeb odbędzie się 21 września na Powązkach.

 
Zmarły w sobotę 16 września w wieku 89 lat emerytowany duchowny w latach 50. XX wieku pracował jako wikariusz-prefekt m.in. w Piasecznie, Aninie, parafii św. Franciszka w Warszawie. Następnie w latach 1957-1965 studiował teologię biblijną w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktor nauk biblijnych.
 
Po powrocie z Rzymu, od roku akademickiego 1965/66 rozpoczął wykłady na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1982 r. uzyskał habilitację z nauk biblijnych a od 1983 r. kierował katedrą egzegezy Nowego Testamentu na ATK.
 
Ks. prof. Frankowski jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i redaktorem kilku prac zbiorowych. Był redaktorem 9-tomowego cyklu podręczników pt. "Wprowadzenie w myśl i wezwanie ksiąg biblijnych", wydawanego od 1987 r. przez ATK, a następnie UKSW.
 
Przez 20 lat pracował nad opracowaniem Biblii Jakuba Wujka w transkrypcji typu "B" (zachowanie języka staropolskiego z zastosowaniem współczesnej ortografii i interpunkcji). Za pracę tę otrzymał Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego.
 
Ponadto od 1979 r. pracował również w duszpasterstwie akademickim przy kościele św. Anny. 20 lat temu przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Otwocku.
 
Pogrzeb ks. prof. Adama Frankowskiego odbędzie się w czwartek 21 września o godz. 14.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

zbigniew.wroblewski 09:06:08 | 2017-09-19
Wkradła się pomyłska do artykułu: zdjęcie przedstawia św.pamięci Andrzeja Paluchowskiego, wieloletniego dyrektora Biblioteki KUL

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook