Zakon odmówił papieżowi. Bracia będą nadal wykonywać eutanazję

(fot. shutterstock.com)

Belgijski zakon, prowadzący sieć placówek dla osób chorych psychicznie, odpowiedział przecząco na ultimatum Papieża Franciszka o zaprzestaniu wykonywaniu eutanazji na swoich pacjentach. 


W oświadczeniu wydanym w dniu 12 września 2017 r., Bracia mówią, że będą kontynuowali swoją dotychczasową politykę względem osób z nieuleczalnymi przypadkami na ich życzenie oraz, że są przekonani, że ich poczynania są zgodne z nauczaniem Kościoła, pomimo tego, że Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o bezwzględnej ochronie życia ludzkiego.


Belgijski zakon posiada 15 szpitali psychiatrycznych na terenie całej Belgii, w których znajduje się ponad 5000 pacjentów. W zeszłym roku kilkunastu z nich wniosło o umożliwienie przeprowadzenia eutanazji i skrócenie ich życia. W maju tego roku kuria Braci Miłosierdzia nakazała, by zaprzestać tej praktyki, a na początku sierpnia Papież Franciszek ich poparł i wysłał własne ultimatum w tej sprawie.


Lider Braci Miłosierdzia, Brat Rene Stockman sam poprosił Watykan o śledztwo w tej sprawie wiosną tego roku, a inni bracia zakonni mieli podpisać grupowy list, w którym deklarują, że zgadzają się z nauką kościoła i uważają, że ludzkie życie powinno być bezwzględnie chronione. Część z nich unikała odpowiedzialności, mówiąc, że większość zarządu szpitali to osoby świeckie i nie mogli wpłynąć na jego decyzje.


Za nie podpisanie listu Braciom grozi wykluczenie z Kościoła oraz postępowanie sądowe, a sam Stockman zapowiedział, że będzie starał się wykluczać placówki oferujące eutanazję spod szyldu Braci Miłosierdzia.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.6

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bonaventura 23:10:28 | 2017-09-14
O papieża Franciszka nie musimy się martwić.Dał sobie radę z Franciszkanami Niepokalanej, da sobie i radę z Braćmi Miłosierdzia.

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Udana 09:16:16 | 2017-09-14
Bardzo to smutne. Warto się zastanowić co sie stało w tej wspólnocie, że taka drogą poszli? To należałoby zbadać.

Oceń 28 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook