Włochy: protesty przeciwko ogłoszeniu św. Jana XXIII patronem sił zbrojnych

(fot. Guido Benedetto / Renata Sedmakova // shutterstock.com)

W czasie uroczystości w Rzymie ordynariusz polowy abp Santo Marcianó przekazał szefowi sztabu generalnego gen. Danilo Errico specjalną bullę ogłaszającą papieża św. Jana XXIII patronem włoskich sił zbrojnych. Decyzja ta wywołała we Włoszech falę protestów.

 

Za "czyste szaleństwo" inicjatywę tę uznał bp Giovanni Ricchiuti, przewodniczący włoskiej sekcji ruchu Pax Christi. Odpiera on argument zwolenników ogłoszenia patronem sił zbrojnych "dobrego papieża Jana", autora encykliki "Pacem in terris" (Pokój na ziemi), że służył on w wojsku w czasie I wojny światowej, a następnie był kapelanem wojskowym.

 

Jan XXIII. Wypróbowany święty >>

"Dzisiejsze wojsko, złożone z zawodowych żołnierzy, a nie z poborowych, różni się od sił zbrojnych z okresu I wojny światowej, którą - pamiętajmy o tym - Benedykt XVI nazwał «bezużyteczną rzezią». Zmienił się również bardzo model obrony łączący się z ogromnymi kosztami (23 mld euro w 2017 r.)... Ogłoszenie Jana XXIII patronem wojska uważam za antysoborowe, również w świetle zdecydowanych i jednoznacznych stwierdzeń zawartych w encyklice «Pacem in terris»", napisał w swym oświadczeniu bp Ricchiuti.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.18

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

stos 16:48:42 | 2017-09-12
Gadanie.
Patronat Jana XXIII (mimo ,że przyprawiono mu buzię pacyfisty) byłby jednak wskazany bo któż inny jak nie Niebiosa mogłby Włochów obronić.
Wypada bowiem przywołać słynny cytat z Dobrego wojaka Szwejka: "Dobry Bóg stworzył armię czeską aby nawet Włosi mieli szansę dać komuś łupnia".
A na wojnę z Czechami raczej się nie zanosi...

Oceń 7 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plNewsletter DEON.pl

[X]
 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook