James Martin SJ odpowiada na krytykę kard. Sarah w sprawie katolików LGBT

(fot. James Martin SJ / KTO TV / youtube.com)

- Osobom LGBT należy się prawda przekazana z miłością - napisał kardynał Robert Sarah. Hierarch dał do zrozumienia, że jednym z tych, którzy krytykują orędzie Kościoła jest James Martin SJ.

 

Artykuł prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został opublikowany na łamach dzisiejszego wydania "The Wall Street Journal".

Kardynał przypomina zarazem osobom homoseksualnym, że "dla osób niezamężnych czy też nieżonatych - niezależnie od ich pociągu seksualnego - wierność czystości wymaga powstrzymania się od pożycia seksualnego".

 

Tutaj publikujemy treść artykułu kard. Sarah z Wall Street Journal w tłumaczeniu na język polski >>

 

W swoim artykule skrytykował również Jamesa Martina SJ, redaktora czasopisma America Magazine oraz konsultanta watykańskiego Sekretariatu Komunikacji. "Wśród księży katolickich jednym z najbardziej zagorzałych krytyków orędzia Kościoła w odniesieniu do seksualności jest amerykański jezuita, ojciec James Martin" - napisał kard. Sarah.

 

Na wypowiedź hierarchy od razu zareagował jezuita. 

 

Publikujemy tłumaczenie jego wypowiedzi umieszczonej na jego stronie na Facebooku:

 

"Ogólnie rzecz biorąc powiedziałbym, że z jednej strony artykuł Jego Eminencji (kard. Sarah - przyp. DEON.pl) to krok naprzód: wszak używa określenia 'LGBT', które jest odrzucane wprost przez niektórych tradycjonalistycznych katolików. Ale jego tekstowi brakuje kilku ważnych punktów. Po pierwsze - ogromne cierpienie katolików LGBT, które przeżywają w pobliżu Kościoła. Po drugie - zabrakło pytania o to, dlaczego nauczanie Kościoła o czystości nie zostało "przyjęte" przez społeczność katolicką LGBT. Jedyny sposób, w jaki Kościół będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie, to słuchanie tej społeczności - co stanowi część mostu, którego budowanie sugeruję. Wreszcie, tekst kard. Saraha niedokładnie stwierdza, że moja książka krytycznie odnosi się do nauczania Kościoła, a tak nie jest. Ja również nie [odnoszę się krytycznie do nauczania Kościoła]. "Building a Bridge" (ang. "Budowanie mostu") nie jest książką z zakresu teologii moralnej, ani książką o moralności seksualnej osób LGBT. Jest to zaproszenie do dialogu i modlitwy. Jestem pewien, że kardynał Sarah zgodzi się, że są one ważne".

 

Po publikacji głośnej w USA książki ojca Martina, New York Times (największy obok Wall Street Journal dziennik amerykański) poświęcił jej (oraz drugiej książce wspomnianej przez kard. Saraha autorstwa Daniela Mattsona) specjalną kolumnę. Na ten temat wypowiedziało się dwóch amerykańskich hierarchów - kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku oraz kard. Joseph Tobin z Newark.

 

Papież: chrześcijanie powinni przepraszać nie tylko za stosunek do gejów >>

 

Dolan poparł książkę Mattsona, opisując ją jako "uczciwy opis prawdziwych zmagań stojących przed tymi, których pociągają osoby tej samej płci" na temat tego, jak autor "rozumie i akceptuje pełen miłości plan Boga na jego życie".

 

Natomiast kard. Tobin pochwalił książkę ojca Martina, uznając ją za "inspirującą". Stwierdził również, że "zachęca ona przywódców Kościoła do służenia z większym współczuciem" oraz "przypomina, że katolicy LGBT są tak samo częścią naszego Kościoła jak inni".

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.25

Liczba głosów:

106

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

stos 14:24:03 | 2017-09-01
"przypomina, że katolicy LGBT są tak samo częścią naszego Kościoła jak inni"
To niech stosują się do Jego  nauki a jak nie to WYPAD

Oceń 77 26 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?