Franciszkanie promują grill bez piwa. Zachęcają do wstrzemięźliwości od alkoholu

(fot. shutterstock.com)

Świadectwa absolwentów leczenia odwykowego i rodzin alkoholików, grill bez piwa, wspólna modlitwa i konferencja - tak zapowiada się II Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe, które odbędzie się w sobotę 2 września w klasztorze ojców franciszkanów w Chęcinach. Znajduje się tam ośrodek terapii i leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych "San Damiano".

 
Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 Mszą św. w klasztorze w intencji środowiska i trzeźwości narodu, a po niej nastąpi konferencja. Wygłosi ją ks. prof. dr hab. Jan Śledzianowski, od lat zajmujący się badaniem postaw trzeźwościowych w diecezji kieleckiej.
 
"Wydarzenie jest zarazem elementem Narodowego Kongresu Trzeźwości" - zapowiada ks. Kamil Banasik, duszpasterz trzeźwości diecezji kieleckiej. Dodaje, że "w Polsce rocznie przez alkohol umiera 7-10 tys. osób, czyli jedno miasteczko naszych rodaków ginie".
 
Po konferencji przewidziano spotkanie i świadectwa absolwentów leczenia odwykowego. Swoje uwagi i doświadczenie przekażą także członkowie Wspólnoty Al-Anon, zrzeszającej rodziny alkoholików, zaplanowano również otwarty miting AA.
 
Z kolei grill i poczęstunek będą dowodem na to, że można dobrze się bawić i biesiadować - bez piwa i w ogóle bez alkoholu. Wśród atrakcji dnia jest także m.in. możliwość zwiedzania zamku królewskiego w Chęcinach, który w ostatnim sezonie turystycznym odnotował rekordową liczbę turystów. Spotkanie zakończy Koronka do Bożego Miłosierdzia.
 
Diecezjalne duszpasterstwo trzeźwości podjęło w ostatnim czasie szereg inicjatyw. Z sukcesem po raz drugi zrealizowano konkurs adresowany do uczniów - na film i piosenkę promującą trzeźwe życie.
 
W 2017 r. w konkursie wojewódzkim pod hasłem "Wygraj trzeźwość" zostało nagrodzonych 26 uczestników, którzy przygotowali własne autorskie piosenki. Konkurs jest organizowany we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach.
 
Wspólnie z Rycerstwem Niepokalanej organizowana jest także doroczna procesja różańcowa w intencji trzeźwości, ostatnio z kościoła św. Maksymiliana do bazyliki katedralnej. Duszpasterstwo ma stronę internetową, na bieżąco aktualizowaną, gdzie można znaleźć informacje o spotkaniach, inicjatywach, konkursach, ale także podjąć modlitwę - w dowolnie wybranym terminie modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji trzeźwości. 
 
Dwukrotnie w pierwsze piątki Wielkiego Postu odbyła się piesza nocna Droga Krzyżowa Duszpasterstwa Trzeźwości na św. Krzyż. "To dobre rozpoczęcie czasu pokuty, modlitwy i nawrócenia. Pomimo trudu tej drogi, odbywanej w nocy, zimą, z podejściem pod górę, bierze w niej udział sporo osób, w 2017 - ponad 300. Są to grupy, wspólnoty i kluby abstynenckie z całej diecezji" - wyjaśnia ks. Banasik.
 
Ponadto członkowie diecezjalnego duszpasterstwa trzeźwości ewangelizowali i promowali trzeźwość podczas XXXVI Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę. 
 
W okresie jesiennym w Skorzeszycach odbędą się również rekolekcje dla uzależnionych i ich rodzin, wkrótce będą szczegółowe informacje na ten temat.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook