Jeden z najbliższych doradców papieża nt. obowiązków księży, którzy mają dzieci

(fot. YouTube / Ave Maria University)

Członek Rady Kardynałów, hierarcha z Bostonu, kard. Sean O'Malley wypowiedział się na temat dzieci, których ojcami są księża. Specjalne oświadczenie opublikował the Boston Globe.

 

W ten sposób podkreśla wagę tematu: "Dar życia musi być chroniony i otoczony opieką w każdych okolicznościach. Każde dziecko jest cennym darem Boga, zasługującym na szacunek wszystkich ludzi."

 

Przypomniał, że księży obowiązuje celibat, który ma być narzędziem do tego, aby w zupełności poświęcić się służbie Kościołowi i ludziom, którzy zostaną im powierzeni. Kiedy jednak zdarzy się, że ksiądz zostanie obdarzony darem potomstwa, według kardynała powinien poświęcić się temu, aby zapewnić opiekę dziecku i matce, uważa, że w takiej sytuacji ochrona życia dziecka jest priorytetem.

 

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich otrzymuje korespondencje dotyczącą przypadków księży i ich dzieci. Kardynał, jako jej członek, poinformował że rozstrzyganie konkretnych przypadków nie leży w kompetencjach Komisji. Służy ona jedynie jako organ doradczy Ojca Świętego i nie posiada takiego mandatu do angażowania się w indywidualne sprawy.

 

Komisja powstała w celu proponowaniu środków do walki z wykorzystywaniem seksualnym osób nieletnich w Kościele. Wspiera diecezje i zakonu na całym świecie w programach edukacyjnych i szkoleniowych przeciwdziałających nadużyciom seksualnym.

 

Kardynał tak podsumowuje tą decyzję Komisji: "z uznaniem znaczenia tych spraw, które miały głęboki wpływ na życie dzieci, ich matek i ogół społeczeństwa, Komisja postanowiła skierować te sprawy do Stolicy Apostolskiej w celu dalszego zbadania". 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.47

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jan.antoni.klys 19:42:26 | 2017-08-23
"Kiedy jednak zdarzy się, że ksiądz zostanie obdarzony darem potomstwa, według kardynała powinien poświęcić się temu, aby zapewnić opiekę dziecku i matce, uważa, że w takiej sytuacji ochrona życia dziecka jest priorytetem."
"Ksiądz obdarzony darem potomstwa" - no, no, to dopiero jest eufemizm. :)

Oceń 35 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook