Nigeryjscy biskupi proszą wiernych o podporządkowanie się woli papieża

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl / facebook.com/awkadiocesanlaity/)

Nigeryjscy biskupi zaapelowali do duchownych i świeckich diecezji Ahiara, o to, aby zaakceptowali oni decyzję papieża Franciszka i przygotowali się na przyjęcie nowego biskupa Petera Ebere Okpaleke.


Biskupi z prowincji Owerri spotkali się miesiąc wcześniej w Aba. W skład prowincji wchodzi archidiecezja w Owerii oraz diecezje w Aba, Ahiara, Okigwe, Orlu and Umuahia. Przedstawiciele Kościoła w Nigerii spotkali się w czerwcu z papieżem Franciszkiem w celu przedyskutowania sytuacji biskupa Okpaleke, który w 2012 roku został nominowany przez papieża Benedykta XVI na pasterza diecezji w Ahiara. Duchowny nie był w stanie objąć urzędu ze względu na liczne protesty ze strony księży i wiernych.


10 czerwca papież dał duchownym z Nigerii 30-dniowe ultimatum na podporzadkowanie się decyzji Watykanu i przyjęcie biskupa Okpaleke. W przeciwnym wypadku mogą zostać suspendowani.


Ojciec Kingsley Anyanwu, redaktor nigeryjskiej gazety, wyznał, że nie jest pewny tego, czy wszyscy zaakceptują apel biskupów.


- Wiem jedynie, że duchowni szanują decyzję Ojca Świętego. Nie możemy być nieposłuszni wobec papieża. Modlimy się też o to, aby w Ahiara dopełniła się Boża wola - napisał Kingsley.


- Nie mam jednak pewności, czy wszyscy duchowni i świeccy wezmą sobie do serca apel biskupów i zaakceptują biskupa Okpaleke, ale modlimy się o to, aby w diecezji zapanował pokój - dodaje.

 

#2017LaityWeekFlagOff Started with an Episcopal Mass by Bishop Peter Ebere Okpaleke (Bishop Of Ahiara Diocese)

Opublikowany przez Catholic Laity Council of Nigeria - Awka Diocese na 21 marca 2017


Emeka Nwachukwu, wiceprzewodniczący rady pastoralnej diecezji w Ahiara, ponaglił kapłanów, aby ci dali wyraz akceptacji biskupa Okpaleke jako ordynariusza diecezji Ahiara.


- Drodzy bracia i siostry, wszystko co mogliśmy zrobić w kwestii wyznaczenia duchownego z naszej diecezji na biskupa zostało zrobione. Dokonali tego ci, których zadaniem jest doradzanie papieżowi, on zaś może wyrazić zezwolenie lub odrzucić te propozycje - powiedział Nwachukwu.


Zasugerował też, że przyczyną sprzeciwu duchownych z Ahiara był fakt, że nie potrafili zadbać o Kościół w swej diecezji, a o kłopoty oskarżali innych, nawet Rzym.

 

Nigeria: diecezja odpowiada na ultimatum papieża >>


- W tym czasie Okpaleke nie grał pierwszych skrzypiec. Sprowadzono go w ramach "ostatniej deski ratunku" dla diecezji. Został nominowany, kiedy wszyscy duchowni z Ahiara wyczerpali cierpliwość Kościoła, usiłującego wyznaczyć na biskupa któregoś z nich - stwierdza Nwachukwu.


- Okpaleke został wybrany jako osoba neutralna, mająca dać wiernym w Ahiara nowy obraz duchowieństwa, uporządkować sytuację, wspomóc wzrost liczby powołań i wzbudzić wiarę w ludziach - dodaje.


Nominacja ks. Okpaleke spotkała się z falą protestów. Wierni i kapłani żądali, aby na biskupa wybrać kogoś z pośród miejscowego duchowieństwa. Okpaleke został nominowany w maju w 2013, choć miało to miejsce nie w diecezji w Ahiara, a w archidiecezji w Owerri. Oficjalne objęcie urzędu przez biskupa nie miało jeszcze miejsca.

 

Zbuntowani księża: papież prześladuje nasz Kościół; możliwa schizma >>


Ahiara znajduje się w południowej Nigerii. W regionie tym przeważają katolicy. Biskup Okpalke pochodzi ze stanu Anambra, który graniczy z regionem od północy. W Afryce wciąż żywe są podziały na tle plemiennym.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?