"Niemcy chcą zburzyć polski kościół". Ostra reakcja lokalnego duszpasterza Polonii

(fot. shutterstock.com)

- Proszę nie wytaczać dział i nie bić się z Niemcami, bo Kościół jest jeden! - zaapelował w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. prałat Stanisław Budyn.

 

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech odniósł się do sprawy kościoła św. Klemensa Marii Hofbauera w Essen i powiedział, że jego losy wciąż nie są przesądzone, a tamtejsza Polska Misja Katolicka nie jest zagrożona.

 

W niektórych polskich mediach ukazała się ostatnio informacja, że kościół ten "ma zostać sprzedany i przekształcony w mieszkania dla uchodźców".

 

 

 

 

 

>> Niemcy: czy zostanie zlikwidowany polski kościół w Essen? [WYJAŚNIAMY]

 

Ks. Budyn powiedział, że kościoły, w których swoje duszpasterstwo prowadzą Polskie Misje Katolickie w Niemczech nie są polskie, ale należą do poszczególnych niemieckich diecezji. Dlatego nie na miejscu jest mówienie, że "Niemcy chcą zburzyć polski kościół" w Essen.

 

Ks. Budyn dodał, że proces restrukturyzacji w diecezji Essen nie jest niczym nowym, ponieważ takie zmiany w diecezjach trwają w Niemczech już od kilkunastu lat a jedną z pierwszych był Berlin". W ich efekcie tamtejsza Polska Misja Katolicka otrzymała największy kościół katolicki w stolicy Niemiec, bazylikę św. Jana.

 

Ks. Budyn zwrócił też uwagę na fakt, że w Niemczech przybywa polskojęzycznych wiernych. Dlatego "potrzebny jest rzeczowy i rozsądny dialog przedstawicieli Polskich Misji Katolickich z władzami niemieckich diecezji", by pokazać, że Polacy mogą wzbogacić życie Kościoła w Niemczech.

 

Wtedy też jest szansa, że otrzymają oni odpowiednie dla swoich potrzeb świątynie. Nie można tego jednak robić, używając terminologii wojennej i mówić, że trwa "walka o kościół" lub że "Niemcy burzą polski kościół".

 

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech zapewnił, że w najbliższym czasie odbędą się rozmowy o losach kościoła św. Klemensa.

 

Najczęstszy grzech katolików >>

 

Tymczasem Jens Albers, przedstawiciel kurii w Essen na zapytanie Radia Watykańskiego powiedział, że Polska Misja Katolicka w Essen nie powinna być zaskoczona zmianami, ponieważ jak każde obcojęzyczne duszpasterstwo uczestniczy w diecezjalnym procesie restrukturyzacji.

 

Zapewnił on jednak, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje o sprzedaży kościoła św. Klemensa. Informacje, jakoby miał zostać zburzony a w jego miejsce zbudowany ośrodek dla uchodźców, określił jako nieprawdziwe.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.17

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?