Czy zakonnica lub osoba świecka może przewodniczyć liturgii ślubu?

Vatican Insider
(fot. IVASHstudio / shutterstock.com)

Siostra Pierrette Thiffault jest zakonnicą, która tak jak może, próbuje zaradzić zmniejszającej się liczbie księży w regionie Abitibi-Témiscamingue (Québec).

 

Do 22 lipca tego roku nie zdarzyło jej się, aby przewodniczyła ceremonii ślubnej, aż w końcu w Lorrainville, w miasteczku liczącym około 1200 mieszkańców, a oddalonym o jakieś 650 km od Montrealu, połączyła w lokalnym kościele parafialnym Cindy i Davida.

 

Obecność kobiety przy ołtarzu, przy którym oczywiście sprawowana była tylko liturgia ślubna, a nie Eucharystia, wywołała niemało zamieszania. Trzeba zaznaczyć, że takie sytuacje przewidziane są przez Kodeks Prawa Kanonicznego, który w 1983 roku promulgował święty Jan Paweł II.

 

Kanon 1112 brzmi, że gdzie nie ma kapłanów i diakonów, biskup diecezjalny, uzyskawszy - po wcześniejszej pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu - zezwolenie Stolicy Apostolskiej, może delegować świeckich do asystowania przy zawieraniu małżeństw.

 

Nieco dalej w tym samym kanonie mówi się, że należy wybrać odpowiedniego świeckiego, który potrafi przygotować nupturientów i właściwie odprawić liturgię zawierania małżeństwa.

 

W Kodeksie Prawa Kanonicznego termin świecki [laik] nie ma konotacji męskich, ale zgodnie z zasadą równości dotyczy tak kobiet, jak i mężczyzn, więc wszystko to, co odnosi się osoby świeckiej [laika], odnosi się jednakowo do obydwu płci. Inaczej wygląda to w przypadku duchowieństwa (w swoich trzech stopniach: diakonatu, prezbiteriatu   i episkopatu), które jest zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Siostra zakonna, mimo że złożyła śluby zakonne, to według prawa Kościoła jest laikiem, świeckim.

 

 

Należy przypomnieć, że w sakramencie małżeństwa szafarzem tegoż nie jest ksiądz. To małżonkowie udzielają sobie sakramentu małżeństwa. Ksiądz jest - w przestrzeni liturgii małżeńskiej - pierwszym oficjalnym, urzędowym świadkiem. To dlatego prawo kanoniczne przewiduje (po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej), w drodze wyjątku i w sytuacji wyższej konieczności, możliwość, że liturgii ślubnej przewodniczy świecki.

 

Siostra Thiffault otrzymała zgodę na prowadzenie uroczystości pogrzebowych >>

 

Lorrainville należy do diecezji Rouyn-Noranda, w której brakuje księży, tak bardzo, że na jednego kapłana przypada 7- 8 parafii. To dlatego biskup diecezji zwrócił się do siostry Pierrette Thiffault, przynależącej do Zgromadzenia Sióstr Opatrzności aby zechciała przewodniczyć ceremonii małżeńskiej. Siostra ze swej strony, udzielając wywiadu lokalnej prasie, podkreślała, że nie jest osobą wyświęconą, zatem nie może pełnić żadnych funkcji kapłańskich. W tej sytuacji musiała się wypowiedzieć Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, której przewodniczy kardynał Robert Sarah i 23 maja 2017 z Watykanu nadeszła autoryzacja dla wspomnianej siostry.

 

Wikariusz generalny kanadyjskiej diecezji przy tej okazji podkreślił, że "w Kościele katolickim, przewodniczenie takiej ceremonii zarezerwowane jest dla kapłanów. Ale mogą być wyjątki. I z takim mamy do czynienia w tej sytuacji".

 

Siostra Pierrette Thiffault od wielu, wielu lat zaangażowana jest w duszpasterstwo parafialne w Moffet, miasteczka znajdującego się w pobliżu  Lorainville, i katechizowała pana młodego - Davida - kiedy ten był dzieckiem. To biskup prosił, aby siostra przewodniczyła ceremonii.

 

*  *  *

 

Tekst pierwotnie ukazał się w serwisie Vatican Insider. Publikujemy go na licencji Creative Commons (CC BY-NC-ND 4.0). 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.56

Liczba głosów:

63

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 12:31:26 | 2017-08-09
Tak, tak w całej tej sprawie chodzi o wyjątki . Szatan tez wyjątkowo zmienił dietę ludziom w Edenie. Wiadomo chodziło o perystaltykę jelit...
A poza tym wszystko po staremu ? Doktryny przeciez nikt nie zmienił, a do tego taki brak kapłanów, to może posłać tych z FSSPX ?

Oceń 33 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook