Te relikwie nawiedziło prawie 2,5 mln ludzi; niektórzy stali nawet kilkanaście godzin

(fot. By Orthodox33 [Public domain], via Wikimedia Commons)

Prawie 2,5 mln ludzi z całej Rosji i gości z zagranicy złożyło hołd wypożyczonym z Włoch relikwiom św. Mikołaja - biskupa Miry. Poinformował o tym dziennikarzy sekretarz prasowy patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla - ks. Aleksandr Wołkow 27 lipca, na kilka godzin przed zakończeniem nawiedzenia.

 
Od 22 maja do 12 lipca relikwie były wystawione w świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, a od 13 do 28 lipca - w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sankt-Petersburgu, po czym powróciły one do Bari, gdzie są przechowywane od końca XI wieku.
 
Relikwiarz z cząstką ramienia świętego biskupa z Azji Mniejszej z przełomu III i IV wieku, czczonego zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie chrześcijaństwa, od pierwszych chwil po przywiezieniu go do stolicy Rosji, wywołał ogromne zainteresowanie i wielki napływ wiernych do największej świątyni rosyjskiej. 
 
Ludzie stali nierzadko po kilka, a nawet kilkanaście godzin w kolejce, aby przez chwilę - zwykle niespełna minutę - popatrzeć i pomodlić się przed nimi.
 
Według ks. Wołkowa pierwsze w historii opuszczenie Bari przez tę wielką świętość ogólnochrześcijańską od czasu, gdy ok. 1087 trafiła ona do tego miasta na południu Włoch, stało się możliwe dzięki pamiętnemu spotkaniu Franciszka i Cyryla w Hawanie 12 lutego ub.r. To wtedy obaj zwierzchnicy religijni uzgodnili m.in. zasady współpracy między Kościołami - katolickim i rosyjskim prawosławnym i w jej ramach wymiany relikwii.
 
Również dzięki tym ustaleniom w Galerii Trietjakowskiej w Moskwie czynna była na przełomie ubiegłego i bieżącego roku wystawa obrazów z Muzeów Watykańskich, ciesząca się też ogromnym zainteresowaniem.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

czesiek900 07:50:51 | 2017-07-29
Kalwin obnażał niedorzeczności czyniących cuda obrazów Jezusa; wyliczał relikwie z włosów i mleka Marii, przechowanych w tak wielu miejscach, jej grzebieni, szat i bagażu oraz jej domu przeniesionego przez aniołki przez morze do Loretto; butów św. Józefa; pantofli św. Jakuba; głowy Jana Chrzciciela, której kawałek mają Rhodes, Malcie, Lucca, Nevers, Amiens, Besançon i w Noyon; oraz jego palców, z których jeden pokazywany jest w Besançon, inny w Tuluzie, inny w Lyons, jeszcze inny w Bourges, jeszcze inny we Florencji. W Avignon mają miecz, którym ścięto Jana, w Aix-la-Chapelle płótno które położył przed nim z życzliwości jego kat; w Rzymie zaś jego przepaska oraz ołtarz, przy którym odmawiał modlitwy na pustyni. Doliczył się 14 gwoździ z krzyża oraz trzech napletków Jezusa, czczonych w Rzymie, Charroux i Hildesheim.  https://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_o_relikwiach                                                                                                         http://www.museeprotestant.org/notice/jean-calvin-traite-des-reliques-1543/

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook