W Jerozolimie zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja ws. miejsc świętych

(fot. shutterstock)

Po niedawnej eskalacji napięcia wokół Wzgórza Świątynnego, sunnicki uniwersytet Al-Azhar w Kairze zorganizuje we wrześniu międzynarodową konferencję nt. Jerozolimy.

 
Na spotkaniu ma zostać omówiona dzisiejsza sytuacja i przyszłość Świętego Miasta i muzułmańskich miejsc świętych. Dwa najważniejsze z nich - meczet Kopuła na Skale i Al-Aksa znajdują się właśnie na Wzgórzu Świątynnym, zwanym też Esplanadą Meczetów.
 
Jest to święte miejsce także dla wyznawców judaizmu, gdyż tam znajdowała się Świątynia, zburzona w 70 r., której pozostałością jest fragment muru zachodniego, zwany Ścianą Płaczu. W czasach biblijnych miejsce to nosiło nazwę Moria - to na tamtejszej skale Abraham składał ofiarę ze swego syna Izaaka.
 
Eskalacja przemocy rozpoczęła się 14 lipca, gdy trzech palestyńskich zamachowców zaatakowało izraelskich policjantów, zabijając dwóch z nich, po czym sami zostali zastrzeleni. W reakcji na to wydarzenie władze izraelskie zamontowały wykrywacze metalu przy wejściach na Wzgórze Świątynne i nie dopuściły muzułmanów do meczetu Al-Aksa na ich piątkowe modlitwy. Nie było to zgodne z obowiązującym tam "status quo" i wywołało protesty wyznawców islamu.
 
W wyniku aktów przemocy w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu zginęło sześć osób (po trzech Palestyńczyków i Izraelczyków). W stolicy sąsiedniej Jordanii, Ammanie zaatakowano ambasadę izraelską - zginęło dwóch Jordańczyków, a jeden Izraelczyk został ciężko ranny.
 
Ostatnim wielkim wydarzeniem organizowanym przez uniwersytet Al-Azhar była międzynarodowa konferencja pokojowa w Kairze, w której 28 kwietnia wziął udział papież Franciszek.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook