Stolica Apostolska podkreśla podstawowe prawo dostępu do wody

(fot. shutterstock.com)

Dokument dotyczący skutków komercjalizacji dostępu do wody Stolica Apostolska przedstawi 14 września w Genewie na forum Narodów Zjednoczonych. Obejmie on m.in. zagadnienia związane z migracjami ludności na skutek zmian klimatycznych i braku dostępu do wody.

 

Przypomni także podstawowe prawa człowieka w tej dziedzinie. Raport przedstawi prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego kard. Peter Turkson.


W wywiadzie dla Radia Watykańskiego stały obserwator Stolicy Apostolskiej w Genewie abp Ivan Jurkovič przypomniał, że dostęp do wody pitnej jest prawem człowieka, dodając, że skutki braków w tej dziedzinie są tragiczne. Według danych ONZ 1,8 mld ludzi jest zmuszonych do spożywania zanieczyszczonej wody, a każdego dnia z tego powodu umiera prawie tysiąc dzieci. Zadaniem wspólnoty międzynarodowej jest powstrzymanie tego zjawiska i wypracowanie odpowiednich narzędzi prawnych, dlatego bardzo smutne jest pomijanie bądź odmawianie tego prawa przez niektóre państwa, próbujące na wodzie robić interesy.

 

- Koniecznie należy zaliczyć kwestię wody do centralnych spraw w polityce. Takie jest stanowisko Stolicy Apostolskiej. Nasze prawo do wody jest także obowiązkiem; to też jest zrozumiałe. Z prawa, jakie mamy, wynika związany z tym obowiązek, którego nie da się oddzielić. Prawo do wody determinuje przetrwanie człowieka i decyduje o przyszłości ludzkości. Następnie priorytetowe jest także wychowanie następnych pokoleń w świadomości wagi tego problemu. Zaangażowanie Stolicy Apostolskiej dotyczy umożliwienia dialogu i starań o sojuszników dla tej sprawy. W ramach kultury spotkania niezbywalne jest działanie każdego państwa - a jest ich wiele - jako gwaranta powszechnego dostępu do bezpiecznej i dobrej jakościowo wody - oświadczył abp Jurkovič.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook