Portugalia: Kościół wzywa do rozsądnej polityki turystycznej i ochrony przyrody

(fot. shutterstock.com)

Przedstawiciele Kościoła katolickiego w Portugalii licznie apelują do władz państwowych, organizacji i społeczeństwa o rozsądną politykę w dziedzinie turystyki. Wskazują, że w obliczu coraz bardziej masowej skali tego zjawiska potrzebny jest większy szacunek dla środowiska naturalnego, a także konkretne działania na rzecz przyrody.


Zdaniem ks. Carlosa Godinho, odpowiedzialnego w miejscowym episkopacie za kwestie dotyczące turystyki, w Portugalii, która w tym roku spodziewa się rekordowej liczby 21 mln turystów, konieczne są działania chroniące przyrodę w miejscach masowo odwiedzanych przez urlopowiczów. - Gwałtownie rosnąca liczba turystów sprawia, że pilnie potrzebujemy rozwiązań chroniących przed nadmiarem zanieczyszczeń i zbyt dużym zużyciem wody pitnej - powiedział kapłan, którego oświadczenie stanowi kolejny apel władz kościelnych o poszanowanie dla przyrody i działania na rzecz ochrony środowiska.

 

Pod koniec czerwca br. przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej, patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente podczas pogrzebu czterech ofiar czerwcowych pożarów w środkowej części kraju, wskazał, że do kataklizmu przyczynił się człowiek i “niezbędne są działania służące dbaniu o przyrodę". Zauważył, że szybko rozprzestrzeniający się żywioł w czasie pożaru w Pedrógão Grande, który zabił 64 osoby i ranił 250, był efektem zaniedbań portugalskiego społeczeństwa oraz instytucji państwowych w dziedzinie ochrony środowiska.

 

Kardynał podkreślił ponadto, że w dzisiejszym świecie potrzebna jest większa dbałość o ekologię, do której - jak przypomniał - zachęca encyklika "Laudato si'" papieża Franciszka, ogłoszona w czerwcu 2015 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.47

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook