List ojca Kramera do "mojego brata Jacka Międlara"

(fot. Grzegorz Kramer SJ / youtube.com)

Grzegorz Kramer SJ opublikował list "do mojego Brata Jacka Międlara", który odnosi się do zapowiedzi Międlara, że założy sklep patriotyczny, stowarzyszenie oraz rodzinę. "Nie pozwolę, aby biskupi skazali mnie na starokawalerstwo" - mówił Międlar - "Mam nadzieję, że to będzie szczęśliwa i kochająca się rodzina nacjonalistów i katolików".

 

"Jacek, nie składaliśmy ślubów tylko w zakonie, ale w zakonie - Bogu. To różnica. Zakony, przełożeni, współbracia, ba - my sami, bywamy różni, czasem bardzo grzeszni, ale przecież daliśmy słowo Bogu, że godzimy się na ludzką słabość i ułomność i pomimo niej chcemy żyć w ślubach, w naszych zakonach, bo tak kiedyś rozeznaliśmy i daliśmy nasze męskie słowo" - odpowiedział na tę zapowiedź jezuita.

 

Publikujemy pełny tekst listu ojca Kramera:

 

Jacku!


Obejrzałem dziś kolejny Twój film na Youtube i zrobiło mi się smutno, bardziej niż zazwyczaj, kiedy słyszę o Twoich wystąpieniach.


Stało się tak dlatego, bo zapowiadasz w tym filmie to, że zamierzasz nie wracać do Zgromadzenia i założyć rodzinę. Chciałbym Cię więc zapytać o kilka spraw. Całkiem poważnie, nie zaczepiając i abstrahując od Twojej politycznej działalności i od tego, co mówisz na temat Franciszka i mnie.


Powiedz mi (i nie tylko mi) Jacek, jak Twoje zerwanie ze Zgromadzeniem i zapowiedź małżeństwa, ma się do Twoich ślubów posłuszeństwa i czystości? Ja wiem, że każdy z nas - zakonników, nie żyje nimi idealnie, osobiście uważam, że próbujemy nimi żyć, jednak to zmaganie się z nimi jest czymś innym niż publicznie z nimi zerwanie i powiedzenie: od teraz żyję po swojemu.


Jacek, nie składaliśmy ślubów tylko "w zakonie", ale "w zakonie - Bogu". To różnica. Zakony, przełożeni, współbracia, ba - my sami, bywamy różni, czasem bardzo grzeszni, ale przecież daliśmy słowo Bogu, że godzimy się na ludzką słabość i ułomność i pomimo niej chcemy żyć w ślubach, w naszych zakonach, bo tak kiedyś rozeznaliśmy i daliśmy nasze męskie słowo.


Jacek, powiedz mi, jak Ty, w swoim sumieniu godzisz słowo dane już kiedyś (wieczyście) Bogu z tym, co teraz publicznie mówisz na YT? Powiedz, jak to przed Bogiem sobie tłumaczysz, że kiedy znaleźli się na Twojej drodze przełożeni, z którymi nie możesz się dogadać, zrywasz śluby dane BOGU?

 

Proszę Cię publicznie, byś mi - człowiekowi przez Ciebie określanemu jako słabemu - wytłumaczył, jak się to ma do Twojej decyzji? Ciebie, człowieka, którego nazywasz radykałem i nie cofającym się? Jacek, kiedyś Twoje dzieci też będą robiły coś, co Ci się nie spodoba i co? Założysz nową rodzinę, by zacząć budować "od podstaw"?


Dużo mówisz o radykalizmie, wielu Twoich słuchaczy za tym idzie, ale na miły Bóg, co to za radykalizm, który rezygnuje ze słowa danemu Bogu, wtedy kiedy stają na jego drodze ludzkie przeszkody? Jaką możesz dać gwarancję swojej kobiecie, że danego jej słowa nie złamiesz, kiedy stanie przed Tobą przeszkoda? Skoro słowo dane Bogu jest tak mało znaczące, to ile jest znaczące słowo dane drugiemu człowiekowi?


Jacek, wiem, że moje rady "masz gdzieś", wiem, że za to, co napisałem wyleje się na mnie kolejne wiadro pomyj, ale proszę Cię - nawróć się w Kościele do Boga i wróć na ścieżkę, którą obiecałeś publicznie i na wieki iść, przed swoimi święceniami.


Ps. Tak, mam świadomość tego, że kiedyś, ktoś może treść tego listu wyciągnąć przeciw mnie. Wiem, ale dziś wierzę, że muszę go napisać, bo głosisz coś, co jest sprzeczne z tym, co publicznie i wieczyście ślubowałeś.

 

 

Tekst pochodzi z bloga Grzegorza Kramera SJ - Bóg jest dobry

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

272

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Les Mariusz Les 11:06:08 | 2017-07-10
Nie znam ojca Kramera, ale to co napisał jest czymś prawdziwym i dobrym. Przysięga to przysięga. Nie wiem skad tyle komentarzy krytykujących. Pozdrawiam.

Oceń 6 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

madabek 09:24:24 | 2017-07-07
https://vimeo.com/224462598#t=1353s

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 21:57:35 | 2017-07-06
Zaraz, moment. Przecież dziś wielu w Kościele uważa że wartościowe są małżeństwa cywilne zawierane na (rzekomo) gruzach tego nieskaramnetalnego. Przecież tak wielu troszczy się o tych, co drugi, trzeci raz. A czym są śluby zakonne wobec ślubów małżeńskich, przecież te pierwsze nie są sakramentem.
​Czemu O. Grzegorzu nie napiszesz takiego listu do każdego kto łamie śluby małzeńskie żyjąc w "nieuregulowanej sytuacji"?

Oceń 25 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 21:38:12 | 2017-07-06
Ojcze Grzegorzu a kiedy obudzi się Twoje sumienie i przeprosisz za oszczerstwa, które rzucałe na tych stronach? Wymagasz logiki wiary od innych, a sam jesteś od niej daleko. Od kiedy nie obowiązuje zadośćuczynienie bliźniemu. Kogo się publicznie oczerniło trzeba publicznie przeprosić. Gdzie na DEONie są te przeprosiny rządu za powtarzane świadome kłamstwo o sierotach z Aleppo? To ma być jezuicka rzetelność?

Oceń 28 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 19:07:45 | 2017-07-06
Najlepsze na końcu:
"Ps. Tak, mam świadomość tego, że kiedyś, ktoś może treść tego listu wyciągnąć przeciw mnie. Wiem, ale dziś wierzę, że muszę go napisać, bo głosisz coś, co jest sprzeczne z tym, co publicznie i wieczyście ślubowałeś."
Czyżbyś o moralisto miał już kogoś na oku,lecz wstrzymujesz się z ostateczną decyzją tylko po to aby nie odmówić sobie przyjemności pastwienia się nad ideologicznym przeciwnikiem? 

Oceń 48 20 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

teodorhenryk 18:49:14 | 2017-07-06
Zgadzam się z tym że nie jest forma właściwa. Kramer Wielki obrońca węzła sakramentalnego idzie - per fas et nefas. Poniewczasie. Szkoda czasu na tego jezuitę pyszalka.

Oceń 36 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Jan Biskup 16:56:21 | 2017-07-06
a gdzie jest ten filmik do którego odnosi się tekst???

Oceń 16 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Abed Nego 16:47:58 | 2017-07-06
Nie podoba mi się takie publiczne pisanie listów. Czemu to ma służyć? Ks. Jacek dzięki temu zmieni zdanie? Może o. Grzegorz będzie miał większy ruch w sieci?

Oceń 46 17 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?