Spotkanie przypomina o upadku komunizmu

Wybór Poznania i Polski na miejsce 32. Europejskiego Spotkania Młodych przypomina o upadku komunizmu w 1989 roku – napisał w liście do uczestników rozpoczynającego się we wtorek czuwania przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso.


„Poznań i Polska, które zostały wybrane przez Wspólnotę z Taize na miejsce tegorocznego spotkania, przypominają dwie kluczowe daty w naszej historii: wybuch drugiej wojny światowej we wrześniu 1939 i upadek żelaznej kurtyny jesienią 1989, co przyczyniło się do powrotu demokracji w Europie Środkowej i utorowało drogę do ponownego zjednoczenia naszego kontynentu” – uważa Barroso.

 

Jego zdaniem, „dziesiątki tysięcy młodych ludzi przybyłych ze Wschodu i z Zachodu, z czterech stron naszego kontynentu, a nawet spoza Europy” przyjechało do Poznania, „aby świętować pokój i solidarność, wspólnie zastanawiać się nad sensem dzielenia się dobrami i nad sensem wolności”.

 

„Chcąc więc podtrzymywać pamięć i cieszyć się z wolności i odzyskanej jedności, pragnę was również pozdrowić i zachęcić, byście kontynuowali swoją misję” – podkreślił przewodniczący Komisji Europejskiej.

 

Do uczestników spotkania listy skierowali także papież Benedykt XVI, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola – Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego – arcybiskup Rowan Williams, a także sekretarz generalny ONZ – Ban Ki Moon.

 

Do Poznania przybyło 30 tys. młodych ludzi różnych wyznań chrześcijańskich z całej Europy oraz z niektórych krajów Azji i Afryki i Ameryki Południowej. Modlitewne czuwanie zakończy się 2 stycznia 2010 roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook