Episkopat: biskupi pracują nad istotnymi zmianami

(fot. Eliza Bartkiewicz / BP KEP)

Pracujemy nad dokumentem ze wskazaniami homiletycznymi, które pomogą duszpasterzom. Mają one charakter liturgiczny i duszpasterski - poinformował przewodniczący Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bp Adam Bałabuch. Komisja odbyła dwudniowe spotkanie w Warszawie.

 

Jak mówił bp Bałabuch, dokument jest pokłosiem Dyrektorium Homiletycznego. Dodał, że powinien on zostać przedłożony Konferencji Episkopatu Polski podczas październikowego zebrania.

 

"Chcemy w tym dokumencie dać praktyczne wskazania, żeby uniknąć pewnych nieporozumień i błędów, które się wkradają. Jeżeli pojawiają się nadużycia, to warto od razu reagować, żeby się nie zakorzeniły. Te wskazania mają pomóc duszpasterzom" - powiedział przewodniczący Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

 

Bp Bałabuch jako przykład podał pomijanie w pierwszą niedzielę miesiąca homilii w niektórych parafiach, w których po zakończeniu Mszy św. praktykowana jest adoracja Najświętszego Sakramentu. "Nie zakazujemy adoracji. Zwracamy uwagę, że adoracja, która następuje po Mszy św. nie zwalnia celebransa od wygłoszenia homilii" - zaznaczył.

 

Komisja pracuje także nad opinią to zgłoszonej propozycji nabożeństwa, które w połączeniu z Mszą św., rozpoczynałoby inicjatywę "Różaniec do granic". W ramach tej inicjatywy 7 października (wspomnienie Matki Bożej Różańcowej) wzdłuż polskich granic ma stanąć "żywy łańcuch" osób modlących się różańcem.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

fix-anonimus 14:20:15 | 2017-06-18
Dodam jeszcze, że czas zmienić formulę celebracji mszy. Obecna jest już leciwa i przynudza. Nie odzwierciedla ducha czasu. W Kościele Ewangelickim jest bardziej swojsko. 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

fix-anonimus 14:17:05 | 2017-06-18
Księża migają się od wyglaszania homilii jak nomen omen "diabeł święconej wody" Raz to są chciny innym razem adoracja Najświętszego Sakramentu. I tak potrafią przez całą Bożą niedzielę. Lenie i tyle !!!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tarpan 12:44:05 | 2017-06-14
Nie do końca rozumiem inicjatywę "różaniec do granic".
1. Różaniec nie ma granic.
2. Chętni z centralnej Polski mają przechlapane.

Oceń 14 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook