Episkopat Belgii interpretuje Amoris Laetitia

(fot. shutterstock.com)

Belgijscy biskupi zachęcają do uważnej lektury "Amoris Laetitia". W rok po ogłoszeniu papieskiej adhortacji o małżeństwie i rodzinie wydali na ten temat specjalny list pasterski, w którym wyciągają z niej wnioski dla swych diecezji.


W pierwszym rzędzie apelują o staranne przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Powinno ono mieć charakter swoistego katechumenatu i być podzielone na trzy etapy, dotyczące kolejno: bycia chrześcijaninem, znaczenia chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny oraz przygotowania do samej liturgii sakramentu. Biskupi zaznaczają, że przygotowanie to musi być zindywidualizowane, w zależności od tego, na ile narzeczeni są zaangażowani w życie Kościoła.

 

Episkopat Belgii podkreśla też potrzebę wspierania katolickich małżeństw i rodzin, tym bardziej, że w realiach tamtejszego, zróżnicowanego społeczeństwa ludzie wierzący żyją w dużym rozproszeniu. Warto więc pomagać chrześcijańskim małżeństwom w nawiązywaniu wzajemnych relacji. Biskupi postulują też większe zaangażowanie rodzin w duszpasterstwo Kościoła, w tym w przygotowanie do sakramentów.

 

Głównym tematem listu pasterskiego o "Amoris Laetitia" jest jednak kwestia dopuszczania do komunii osób rozwiedzionych, które żyją w związku niesakramentalnym. Tej sprawie biskupi poświęcają niemal połowę dokumentu. Episkopat Belgii podejmuje się interpretacji papieskiego magisterium.

 

Biskupi stwierdzają, że "Amoris Laetitia" otwiera drzwi dla rozwiedzionych żyjących w nowym związku do przyjmowania «pomocy sakramentalnej»". Biskupi zastrzegają, że tej decyzji nie można podejmować lekkomyślnie, po czym cytują obszerny fragment z adhortacji, w którym Franciszek wzywa osoby rozwiedzione do rachunku sumienia. Padają tam między innymi pytania o zachowanie względem dzieci, o próby pojednania czy o sytuację opuszczonego małżonka. Belgijscy biskupi sugerują, że ów rachunek sumienia stanowi kryterium dopuszczalności do sakramentu. Nie wspominają natomiast o warunkach podstawowych, takich jak ważność pierwszego związku czy rezygnacja z pożycia małżeńskiego w nowym związku. Belgijscy biskupi stwierdzają, że decyzja o przyjmowaniu lub nie przyjmowaniu Komunii jest decyzją sumienia i trzeba ją uszanować.

 

*  *  *

 

Przed taką interpretacja papieskiego dokumentu przestrzegał niedawno prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Kard. Müller podkreślił, że adhortację "Amoris Laetitia" należy odczytywać w kontekście całości Tradycji katolickiej, a "pomoc sakramentalna", o której wspomina Papież w tej adhortacji, dotyczy wyłącznie osób, które są gotowe żyć jak brat z siostrą.

 

Papież był wielokrotnie pytany o kwestię dopuszczenia do Komunii rozwodników żyjących w ponownych związkach przez dziennikarzy. Podkreślał zawsze aspekt rozeznawania oraz fakt, że odpowiedź nie może być ogólna, ale musi zawsze dotyczyć konkretnych związków. Pochwalił również interpretację biskupów z Argentyny oraz Malty, którzy pozytywnie wyrazili się na temat możliwości dopuszczenia rozwodników do komunii. 
 
Kard. Christoph Schönborn, który prezentował adhortację "Amoris Laetitia", stwierdził, że nie jest wykluczone przyjęcie Komunii w określonych sytuacjach "z poważnego duchowego pragnienia wiecznego zbawienia", poza "powszechnie stosowaną drogą w strukturze kościelnej".
 
Ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR), informował zaś, "że nie ma możliwości, by osoby żyjące w związkach niesakramentalnych mogły przystępować do Komunii świętej. Takie głosy były szczególnie mocne po ostatnim spotkaniu duszpasterzy związków niesakramentalnych. Będziemy przypominać te prawdy, zawarte już w Familiaris consortio".
 
W październiku 2016 roku 4 kardynałów na czele z kard. Burke upubliczniło swój list, w którym zadali 5 pytań dotyczących kontrowersyjnych punktów adhortacji "Amoris Laetitia", oczekując odpowiedzi "tak" lub "nie". Po tym, gdy nie uzyskali odpowiedzi od papieża, hierarchowie zdecydowali się upublicznić list oraz zastrzeżenia do papieskiego dokumentu i jego nauczania. 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lucjanp 08:00:30 | 2017-06-07
TomaszL
Kiedyś kraj katolicki, dziś kraj pustych kościołów.
Lakoniczność Twojego komentarza każe domyślać się, że: puste kościoły w Belgii to "zasługa" papieża Franciszka i episkopatu belgijskiego.
Naprawdę tak płytko postrzegasz?

Oceń 4 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 22:20:48 | 2017-06-06
Kiedyś kraj katolicki, dziś kraj pustych kościołów. 

Oceń 30 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 21:20:00 | 2017-06-06
Belgijscy schizmatycy stwierdzili,iż "Amoris Laetitia" w sposób jasny otwiera drzwi dla rozwiedzionych żyjących w nowym związku".
Pytanie do Franciszka:Czy nie czujesz się winny schizmy?

Oceń 24 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 20:13:35 | 2017-06-06
"Psy szczekają, a karawana idzie dalej". Niestety to przysłowie teraz można zrozumieć tak: Kardynał Muller "szczeka": ostrzega, wyjaśnia, określa granice interpretacji, przypomina naukę Kościoła, przywołuje do porządku biskupów, prawie określa, że nie idą dobrą drogą i nie mają prawa do takiej subiektywnej interpretacji, a "karawana" idzie dalej, nic sobie z tego nie robiąc: Malta, Argentyna, Niemcy, teraz Belgia, ... kto następny? A Papież? Milczy, albo gorzej: mówi, że interpretacja argentyńska jest uprawniona, jedynie słuszna.. Gdzie jesteśmy? W jakim Kościele? Chyba powoli nie w katolickim, ale protestanckim, w którym każdy sobie "sterem, żeglarzem, okrętem". 

Oceń 25 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Eleazar 19:01:04 | 2017-06-06
Ten bełkot w Amoris Leatitia można w różny sposób interpretować. Nie jest wykluczona i taka wykładnia, jaką zastosowali biskupi w Belgii, może nawet jest to wykładnia prawidłowa?

Oceń 11 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 18:11:21 | 2017-06-06
Amoris Laetitia jest furtką dla diabła!

Oceń 27 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook