"Cierpienie nie przekreśla istnienia Boga"

Człowiek cierpiący, odrzucając Boga, skazuje się na radykalną samotność z wszystkimi, czasem wręcz tragicznymi, następstwami tego doświadczenia – mówił bp Marek Jędraszewski 14 września podczas VIII Kongresu Teologów Polskich. Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosił wykład „Ogrom cierpienia współczesnego człowieka a istnienie Boga”.

 

Bp Jędraszewski zauważył, że problem cierpienia, którym dotknięty jest współczesny człowiek, odnosi się do samych głębi ludzkiego doświadczenia. - Cierpienie jest elementem, który znajduje się pomiędzy człowiekiem a Bogiem, a sposób, w jaki człowiek przeżywa swoje cierpienie, określa Boga od strony egzystencjalnej. Nie ma związku przyczynowo-skutkowego między ogromem człowieczych cierpień a nieistnieniem Boga – zauważył bp Jędraszewski.

 

Jak ocenił biskup, ogrom cierpień współczesnego człowieka ma przede wszystkim wymiar czysto ilościowy, wynikający z faktu, że nigdy dotąd ludność zamieszkująca Ziemię nie była tak liczna, a wieści o czyichś cierpieniach, katastrofach i złu są błyskawicznie przekazywane całemu światu, stając się wiedzą niemal wszystkich.

 

Zdaniem bp. Jędraszewskiego, kiedy człowiek dobrowolnie włącza się w zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa, „cierpienie przestaje być przekleństwem, sam cierpiący człowiek wyzwala się z grożącego mu zamknięcia się w sobie i przerażającej niekiedy gorzkiej samotności, a jego życie – właśnie poprzez tak znoszone cierpienie – jest najwyższym i osobistym świadectwem o tym, że Bóg istnieje, że kocha człowieka i czeka na niego”.

 

- Ludzie, którzy na mocy swej wiary, nadziei i miłości cierpią wraz z Chrystusem, doświadczają w sobie dogłębnej przemiany, w cierpieniu i poprzez cierpienie w niezwykły sposób przerastają samych siebie – podkreślił bp Jędraszewski.

 

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zauważył także, że kiedy człowiek stara się odnaleźć sens cierpienia na poziomie cierpienia Chrystusa, daje najbardziej przejmujące świadectwo o tym, że Bóg jest.

 

Bp Jędraszewski przywołał podczas swojego wykładu przykład trzęsienia ziemi w Lizbonie w 1755 roku, kiedy to ponad jedna trzecia jej mieszkańców poniosła śmierć, jak również następującą po nim dyskusję o charakterze moralno-metafizycznym o cierpieniu wykluczającym istnienie Boga.

 

Wykładowca zauważył, że dyskusja ta nawiązywała do problemu postawionego w starożytności już przez Epikura, którego myślenie, wykluczające istnienie Boga w świecie zła i cierpienia, stało się dla wielu prawdziwą pułapką, czyniąc ich zakładnikami swych metafizycznych założeń.

 

Bp Marek Jędraszewski jest profesorem zwyczajnym, wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i kierownikiem Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół antropologii filozoficznej, historii filozofii współczesnej i zagadnienia Boga w filozofii dialogu.

 

Tematem obrad VIII Kongresu Teologów Polskich, który odbywa się w Poznaniu, jest teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka: „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji”.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Katarzyna 10:19:17 | 2010-09-15
"Katoliku", szanuję Twoje poglądy, ale nie wtłaczaj ich na siłę innym, dobrze?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~katolik 09:39:22 | 2010-09-15
Ale się namnożyło fałszywych nauczycieli!
Warto poznać prawdę objawioną przez Boga.
http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~R 00:19:55 | 2010-09-15
Dziwne, byłem na tym wykładzie i 3/4 z tego co tu napisane, wcale tam nie było.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook