Dżihadyści na Filipinach: zamordujemy porwanych chrześcijan

Radio Watykańskie
(fot. shutterstock.com)

Dramatycznie zaognia się sytuacja w filipińskim mieście Marawi, gdzie terroryści związani z tzw. Państwem Islamskim porwali we wtorek księdza i piętnastu wiernych, wśród nich siostry zakonne.

 

Fundamentaliści grożą, że jeśli wojska rządowe nie zaprzestaną wymierzonej w nich ofensywy, zaczną ścinać zakładnika po zakładniku. O prawdziwości tej groźby przekonany jest bp Edwin De la Peña, kierujący tamtejszą prałaturą personalną. "Wojsko walczy od drzwi do drzwi o oswobodzenie miasta i w ogóle nie zamierza negocjować z terrorystami. Obawiamy się najgorszego" - mówi bp De la Peña dodając, że zakładnicy mogę być również wykorzystywani przez islamistów jako "żywe tarcze".


Co najmniej pięciuset fundamentalistów okupuje praktycznie całe to miasto, leżące na południu wyspy Mindanao. Terroryści zaraz po wkroczeniu, na wzór Mosulu w Iraku, zawiesili w nim czarne flagi Państwa Islamskiego, napadli na katedrę, spalili szkoły i oswobodzili więźniów. Wielu mieszkańcom udało się zbiec, a ci, którzy zostali, zabarykadowali się w domach, pozostając pod ciągłym obstrzałem. Świadkowie donoszą, że na punktach kontrolnych islamiści zatrzymywali uciekających z miasta ludzi i pytali o wyznawaną wiarę. "Jak dotąd mam informacje o dziewięciu zamordowanych chrześcijanach" - mówi bp De la Peña dodając, że wciąż są to liczby prowizoryczne. "To są brutalni ekstremiści. Zupełnie nie wiemy, co zamierzają. Jesteśmy w rękach Boga" - podkreśla.


Prezydent Filipin wprowadził na Mindanao stan wyjątkowy i udzielił siłom rządowym nadzwyczajnych uprawnień do walki z terrorystami. Tymczasem miejscowy Kościół zainicjował w całym kraju modlitewną akcję w intencji Marawi i przetrzymywanych przez  islamistów zakładników. Podkreśla się, że ugrupowania, które od lat walczyły o utworzenie na Mindanao suwerennego państwa muzułmańskiego, ostatnio znacząco się zradykalizowały. Do ataku na katedrę w Marawi i uprowadzenia modlących się w niej wiernych, doszło po tym, jak wojska rządowe zbombardowały kryjówkę Isnilona Hapilona, dowódcy grupy bojowników Abu Sayyaf, który zadeklarował przyłączenie się do Państwa Islamskiego. Znajduje się on na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Za informację, która doprowadziłaby do jego aresztowania Stany Zjednoczone wyznaczyły nagrodę 5 mln dolarów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

czesiek900 10:40:55 | 2017-05-27
Żadna z tzw. wielkich religii nie jest wolna od przemocy. Nawoływanie do walki
w imię wiary jest parawanem dla nienawiści, chęci lub konieczności pokonania przeciwnika,
zdobycia władzy, uzyskania hegemonii i ekspansji.                                                         https://www.bing.com/search?q=nie+tylko+islam.+ekstremizm+i+terroryzm+religijny&form=EDGNTC&qs=PF&cvid=d96b35902f704c5494ba7e0555f77e00&cc=PL&setlang=pl&elv=AXXfrEiqqD9r3GuelwApulpgMPLryQzm*E86TpIi2AnodghDcnaSAAN9fXQ0mRsgcIw75NN6gklIuBprFljMDwuuAtCkEHpVK*NfA2W66KHT&PC=LCTS

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

czesiek900 10:38:45 | 2017-05-27
Z GÓRĄ pół wieku temu, wkrótce po eksplozji pierwszych bomb atomowych, noblista Harold C. Urey tak się wypowiedział o przyszłości: „Będziemy ze strachem jedli, ze strachem spali, ze strachem żyli i ze strachem umierali”. Dzisiaj strach rzeczywiście opanował cały świat. I trudno się dziwić! Każdego dnia gazety donoszą o wstrząsających aktach terroryzmu, brutalnej przemocy i tajemniczych chorobach.
Jako chrześcijanie wiemy, co znaczą te wydarzenia. Wskazują, że żyjemy w „dniach ostatnich” tego niegodziwego systemu, które jak zapowiedziano w Biblii, miały być „krytycznymi czasami trudnymi do zniesienia” (2 Tymoteusza 3:1). Zarazem utwierdzają nas w przekonaniu, że Jehowa Bóg wkrótce stworzy nowy świat, w którym zamieszka prawość (2 Piotra 3:13). Ale czy to znaczy, że chrześcijanie nie odczuwają lęku? http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2006323?q=noblista&p=par 

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?