Zakończyło się spotkanie Papieża z Donaldem Trumpem

(fot. PAP/EPA/ALESSANDRA TARANTINO / POOL)

Około 30 minut trwała rozmowa w cztery oczy Ojca Świętego z prezydentem USA, Donaldem Trumpem. Tłumaczem był ks. prał. Mark Miles z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

 

W międzyczasie pracownicy Sekretariatu Stanu zapoznawali członków delegacji z dziełami sztuki zgromadzonymi w pałacu apostolskim. Była to też okazja do krótkich rozmów nieformalnych. O godz. 9.02 do Ojca Świętego i Donalda Trumpa dołączyli pozostali członkowie delegacji amerykańskiej: najpierw członkowie rodziny - małżonka Melania, zięć Jared Kushner i córka Ivanka Trump, a następnie przedstawiciele administracji - na czele z Sekretarzem Stanu USA, Rexem Tillersonem. Przedstawiono dary: Ojciec Święty przekazał Donaldowi Trumpowi egzemplarz swego orędzia na Światowy Dzień Pokoju 2017 na temat wyrzeczenia się przemocy.

 

>>>Orędzie Papieża Franciszka na L Światowy Dzień Pokoju 2017 r.

 

Spotkanie papieża i prezydenta

 

O 9.10 papież pożegnał się ze swoimi gośćmi, zaś Donald Trump zapewnił Franciszka, że nie zapomni tego spotkania.

 

Spotkanie zakończyła krótka serdeczna rozmowa papieża z Donaldem i Melanią Trump. Pierwsza dama USA poprosiła Franciszka o pobłogosławienie trzymanego przez nią różańca.

 

Po audiencji u Ojca Świętego prezydent Trump wraz Sekretarzem Stanu USA, Rexem Tillersonem udali się na spotkanie z Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszy sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Paul Richard Gallagher.

 

O czym rozmawiali? 

 

Pokój na drodze negocjacji politycznych, sytuacja na Bliskim Wschodzie i obrona życia - takie tematy środowych rozmów papieża Franciszka z prezydentem USA Donaldem Trumpem i jego współpracownikami wymienił Watykan w oficjalnym komunikacie po audiencji.
 
Nota została wydana po rozmowach papieża z Trumpem, który następnie spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji watykańskiej arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.
 
W oświadczeniu podkreśla się, że w czasie "serdecznych rozmów" wyrażono zadowolenie z dobrego stanu stosunków między Stolicą Apostolską a Stanami Zjednoczonymi, a także ze "wspólnego zaangażowania na rzecz życia i wolności religii oraz sumienia".
 
"Wyrażono pragnienie spokojnej współpracy między państwem a Kościołem katolickim w USA, zaangażowanej w służbę ludności w dziedzinie służby zdrowia, edukacji i pomocy imigrantom" - głosi komunikat Watykanu.
 
"Rozmowy umożliwiły wymianę poglądów na niektóre tematy związane z bieżącą sytuacją międzynarodową i krzewieniem pokoju na świecie poprzez negocjacje polityczne i dialog międzyreligijny, ze szczególnym odniesieniem do sytuacji na Bliskim Wschodzie i ochrony wspólnot chrześcijańskich" - poinformował Watykan.
 
Po tych rozmowach prezydent Trump wraz z rodziną i towarzyszącymi mu członkami delegacji USA zwiedził Kaplicę Sykstyńską.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook