Watykan: kardynał usłyszy zarzuty o pedofilię

America Magazine
kard. Georg Pell (fot. youtube.com)

Australijska policja powiedziała na środowej konferencji, że zarzuty wobec kard. Georga Pella są już wstępnie sformułowane. Badania nad tą sprawą trwały przez ostatnie miesiące.

 

Kardynał Georg Pell jest wysokim urzędnikiem watykańskim, który doradza samemu papieżowi w kwestiach finansowych.

 

Od kiedy w Australii wybuchł skandal związany z ujawnieniem licznych przestępstw seksualnych, których dopuszczali się duchowni wobec dzieci, na kard. Pell spadła fala krytyki za tuszowanie tych spraw i "nierobienie wszystkiego, co powinien w tej sytuacji zrobić", by chronić ofiary.

 

Kardynał od początku zaprzeczał krytyce oraz zarzutom, jakoby będąc arcybiskupem Melbourne, miał mieć wiedzę o tych czynach i świadomie tuszować przypadki pedofilii. W toku badania tej kwestii na jaw wyszły jednak drastyczne sprawy z przeszłości. Hierarcha został oskarżony, że sam będąc młodym kapłanem dopuszczał się molestowania i napaści na tle seksualnym. Jego ofiarami miały być dzieci z parafii, w której posługiwał jako wikariusz w latach siedemdziesiątych.

 

W ubiegłym roku kard. Pell został przesłuchany w Watykanie przed komisją badającą przypadki seksualnych nadużyć w Kościele. W przesłuchaniu uczestniczyli również śledczy z Australii.

 

Policja zebrała już wszelkie opinie, których jednak nie udostępniła publicznie. W czasie specjalnej konferencji poświęconej sprawie kard. Pella zapowiedziano, że w najbliższym czasie zostaną podjęte zdecydowane środki oraz postawione zarzuty wobec kardynała Pella.

 

>> Australia: 7 proc. księży zarzucono nadużycia seksualne

 

Archidiecezja Sydney długo milczała i nie zajmowała oficjalnego stanowiska. W końcu jednak przemówił sam abp Anthony Fisher, broniąc oskarżonego kardynała. W jego mniemaniu kardynał wzorcowo współpracował z organami ścigania w sprawie przestępstw, które miał rzekomo ukrywać. Same zarzuty wobec niego wymagają zbadania, ale abp Fisher wierzy w jego niewinność. Prosił, by wstrzymać się z oceną do czasu wyjaśnienia sprawy.

 

Kardynał George Pell, który jest prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii, czyli odpowiednikiem ministra finansów w Watykanie, już wcześniej zeznawał przed komisją, jak Kościół w Australii za czasów jego zwierzchnictwa reagował na doniesienia o seksualnych nadużyciach wobec dzieci. Pell przyznał, że wiele wiarygodnych sygnałów o wykorzystywaniu dzieci w jego kraju zostało zlekceważonych w "skandalicznych okolicznościach".

 

Papież Franciszek pytany w zeszłym roku o swój stosunek do tej sprawy powiedział, że chce "poczekać do momentu zakończenia śledztwa i nie wyrokować z wyprzedzeniem". Był to jego jedyny komentarz.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (16)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

wslowik 04:29:45 | 2017-05-20
Już od dłuzszego czasu trwa medialna nagonka na Kardynała Georg'a Pell. Znamy go od wielu lat. Był naszym arcypasterzem w Melbourne. W czasach trudnych stanął po stronie św. Jana Pawła II. To on właśnie rozpocząl zdecydowaną walkę z pedofilią w Katolickim Kościele w Australii.  Może DEON zainteresuje się prawdziwym obliczem Kardynała Pella. Wystaraczy na przykład wyguglować wywiad z nim: "Andrew Bolt on Cardinal Pell". Ten jeden z najbardziej popularnych dziennikarzy australijskich szukał o nim prawdy. Może publikowane przez niego materiały w internecie oraz na łamach australijskiej dziennej prasy przybliżą czytelnikom DEONU wielce zasłużoną, acz tak niesprawiedliwie poniżaną postać Kardynała Pella.

Oceń 2 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 16:55:56 | 2017-06-28
W okresie rządów tussistowskich w Polsce  (2007 - 2015) pojawiały się w mass mediach poważne zarzuty  o popełnienie przez księży pedofili, m.in dotyczyły one ks. Jankowskieg, legendę Solidarności. Zarzuty te  nie potwierdziły się. Propaganda gaebbelsowska nie powiodła się.
Oskarżyciele tussistowscy wyrządzili, niesłusznie oskarżonym, wiele zła.

Oceń 7 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 15:41:07 | 2017-05-19
WOŚP nigdy nie przeprosiła za pedofila w swoich szeregach więc w tym sensie Kościół zdecydowanie robi dużo.

Zastanawia mnie jednak to, że papież Franciszek czeka na wynik śledztwa. W Polsce też były przypadki, że czekano na wynik śledztwa i media nie pozostawiały np. na zakonie suchej nitki.

Oceń 12 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 15:07:42 | 2017-05-19
21 października 2003 Jan Paweł II mianował go kardynałem. To nie pierwszy i nie ostatni. Sporio takich mianował. 

Oceń 11 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anakin 13:54:54 | 2017-05-19
Inkwizycjo wróć !

Oceń 9 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook