Filipiny: biskupi wspierają marsz przeciw karze śmierci

(fot. shutterstock.com)

Katoliccy biskupi Filipin wspierają rozpoczęty 4 maja marsz przeciwko karze śmierci. Jego uczestnicy pokonają długą drogę z położonej na południu kraju wyspy Mindanao do położonej na północy stolicy kraju, Manili.


Przewodniczący konferencji episkopatu abp Socrates Villegas zauważył, że katolicy świeccy stają się coraz bardziej zaangażowani społecznie, zaś obowiązkiem biskupów jest "ich zachęcać, błogosławić im i wzywać więcej wiernych świeckich do towarzyszenia im w misji społecznej transformacji". Zaznaczył, że inicjatywa marszu w najwyższym stopniu zasługuje na wsparcie wszystkich, którzy twierdzą, że są obrońcami życia.

 

Hierarcha zaapelował do swych współbraci w biskupstwie, by tam, gdzie będzie przechodził marsz, okazali jego uczestnikom gościnność i wsparcie.

 

W rozpoczętym 4 maja marszu uczestniczą robotnicy, rolnicy, członkowie autochtonicznych plemion, a także działacze pro life, którzy sprzeciwiają się propozycji przywrócenia kary śmierci, przedstawionej przez prezydenta Rodrigo Duterte. Gdy marsz dotrze do Manili zostanie tam 21 maja odprawiona Msza św. w wielkim parku Luneta, odbędzie się też modlitwa międzyreligijna. W tym czasie Senat ma rozpocząć prace nad projektem ustawy dotyczącym kary głównej.

 

Sprzeciw wobec tej propozycji był już jednym z motywów przewodnich marszu dla życia, jaki z inicjatywy środowisk katolickich odbył się w lutym br. w Manili.

 

Jednocześnie dwóch biskupów: Honesto Ongtioco z diecezji Cubao i Arturo Bastes z diecezji Sorsogon poparli skargę na prezydenta Duterte, złożoną przez filipińskiego adwokata w Międzynarodowym Trybunale Karnym. Licząca 77 stron skarga oskarża głowę państwa o "masakrę" w związku z krwawą kampanią antynarkotykową, w której wyniku zabito 7 tys. osób (9 tys. według filipińskich mediów). W tej sprawie jednak konferencja episkopatu nie wydała publicznej deklaracji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook