Prymas Polski: używanie krzyża jako znaku walki jest bluźnierstwem!

(fot. Mazur/episkopat.pl)

- Krzyż nie może być niesiony na czele takiej czy innej grupy - choćby sama miała poczucie, że jest wierząca czy do wiary się odwołuje - gdy podczas tego marszu czy pochodu padają słowa nienawiści, złości, agresji, podszyte chęcią poniżenia, zniszczenia czy zniesławienia innych - przypomniał dziś w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.


Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii, wskazując na krzyż jako znak miłości Boga - miłości, która nie zatrzymuje się przed ludzkim grzechem i upadkiem, podkreślił, że jedyną odpowiedzią na zło i nienawiść może być tylko miłość.

 

- Krzyż zaświadcza, że nie ma i być nie może innej drogi, by pokonać zło i dać światu nadzieję. Krzyż jasno upomina i przestrzega, że prawdziwie bluźnierstwem jest wykorzystywanie go jako znaku walki z kimkolwiek czy przeciw komukolwiek. Nie może być więc niesiony na czele takiej czy innej grupy - choćby sama miała jakieś poczucie, że jest wierząca czy do wiary się odwołuje - gdy podczas tego marszu czy pochodu padają słowa nienawiści, złości, agresji, podszyte wprost chęcią poniżenia, zniszczenia czy zniesławienia innych - stwierdził abp Polak przypominając za św. Janem Pawłem II, że prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych.

 

- Krzyż zatem jasno nas ostrzega przed tego typu próbami wykorzystywania go i manipulacji - powtórzył raz jeszcze Prymas przestrzegając za papieżem Franciszkiem przed cynizmem, obłudą i pozoranctwem. Na nic się zda - mówił - nasza modlitwa do Boga jeśli nie przemienia się w miłość skierowaną do Boga. Na nic nasza wielka religijność, jeśli nie ożywia jej wiara i miłość.

 

- Na nic się zda to wszystko, co czynimy, gdy nie przyjmujemy logiki krzyża, gdy wciąż nie rozumiemy, że tylko ziarno, które obumiera, które samo ginie, które traci i pęka, rodzi plon obfity - podkreślił metropolita gnieźnieński.

 

- Patrzmy więc na krzyż! - wołał Prymas. - Niech w tym spojrzeniu Bóg daje nam odczuć swoją czułość i miłość. Niech wyrywa nas z obojętności i duchowego paraliżu. Niech nas niepokoi i wzywa do odważnej i ufnej odpowiedzi. Niech przypomina nam, że na krzyżu Jezus oddał życie za nas wszystkich - podkreślił hierarcha, stwierdzając na koniec, że tej mocy i mądrości płynącej z krzyża, tego nieodwracalnego "nie" Boga wobec wszelkiej przemocy, niesprawiedliwości i nienawiści potrzeba dziś światu bardziej niż kiedykolwiek.

 

Mszę św. wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem celebrowali przybyli do Pakości franciszkanie i księża diecezjalni. Po Mszy św. duchowni i pielgrzymi mieli możliwość adorować przechowywane w sanktuarium relikwie Krzyża świętego przez ucałowanie.

 

Kalwaria, Pakoska, nazywana też Kujawską Jerozolimą jest drugą po Zebrzydowskiej, najstarszą kalwarią w Polsce. Została ufundowane w pierwszej połowie XVII wieku, a jej topografia przypomina topografię Jerozolimy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.05

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 21:54:59 | 2017-05-08
"używanie krzyża jako znaku walki jest bluźnierstwem"

Ostro. Prymas Polski przeciw Krzyżakom czyli Niemcom.
Przypominam: 15 lipca kolejna rocznica Bitwy pod Grunwaldem.

Oceń 18 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewelinamar 08:08:38 | 2017-05-08
abp Wojciech Polak

W pierwszej kolejności powinieneś potępić wszystkich tych, którzy w obecności KRZYŻA zabijali poprzez palenie żywcem ludzi , przez rozrywanie członków ciała i podobne. Powinieneś potępić tych, którzy w obecności KRZYŻA wyżynali ludzi gorzej niż zwierzęta ( wyprawy krzyżowe, tzw św inkwizycja i podobne). W obecności KRZYŻA KK z królami tego świata zabił około 200 milionów istnień ludzkich.

29 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych9, 30 i mówicie: "Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie byliśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków". 31 Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków! 32 Dopełnijcie i wy miary waszych przodków!10 33 Węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?

Oceń 5 43 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 00:02:31 | 2017-05-08
Przybywa nam ostatnio obrońców Krzyża oraz solidarnych z Kościołem.
Ciekawe to zjawisko, zwłaszcza,że mamy tu do czynienia głównie z rozmaitym lewactwem. 

Oceń 68 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

trb 19:47:17 | 2017-05-07
W tytule "walka", a w artykule "słowa nienawiści, złości, agresji, podszyte wprost chęcią poniżenia, zniszczenia czy zniesławienia innych" - ktoś tu chyba miesza pojęcia, a z przytoczonych fragmentów wynika, że robi do Deon. Krzyż to właśnie walka, głównie z samym sobą, poświęcenie siebie dla dobra innych. Terminy wojskowe w NT odnoszące się do wiary to nie przypadek.

Oceń 78 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Luc 19:41:14 | 2017-05-07
Tak. Musimy bronić Krzyża przed takim bluźnierstwem.
Dziękuję biskupie Wojciechu. Cieszę się, że mój Kościół zdecydowanie zabiera głos.

Oceń 16 127 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?