Biskupi grekokatoliccy o Akcji "Wisła": ta rana nadal boli

(fot. shutterstock.com)

Pomimo upływu lat, nie można zapominać o tym, co się wtedy stało i co do chwili obecnej jest bolącą raną, która pochłania nas jako naród - piszą w przesłaniu w sprawie uczczenia 70. rocznicy Akcji "Wisła" biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce: abp Eugeniusz Popowicz i bp Włodzimierz Juszczak.

 

Na początku swojego listu biskupi przypominają, że Akcja "Wisła" rozpoczęła się 28 kwietnia i trwała do końca lipca 1947 roku. Zorganizowana została przez ówczesną komunistyczną państwową Służbę Bezpieczeństwa. W jej wyniku, z Łemkowszczyzny, ziemi przemyskiej, jarosławskiej, tomaszowskiej, hrubieszowskiej, chełmskiej oraz lubaczowskiej, wysiedlono około 150 tys. osób. Natomiast w latach 1944-46, dokonano wysiedlenia blisko pół miliona ludzi na radziecką Ukrainę.

 

"Po tym wszystkim sytuacja Ukraińców w Polsce diametralnie się zmieniła. Rodzinne ziemie od Łemkowszczyzny aż po ziemię lubaczowską, chełmską i hrubieszowską, zostały osierocone: spalone i opuszczone cerkwie, wsie, chaty; zapuszczone i porzucone cmentarze, z doczesnymi szczątkami chowanych tam od stuleci bliskich. Nastała cisza, w której nie było już słychać ni ojczystego języka, ni modlitwy, ni pieśni" - piszą hierarchowie.

 

Polscy biskupi greckokatoliccy zaznaczają, że mimo upływu lat, nie można zapominać o tym, co się wtedy stało "i co do chwili obecnej jest bolącą raną, która pochłania nas jako naród, razem naszą historią, kulturą, wiarą, językiem a także tradycją". "Wspominając smutne wydarzenia z przeszłości, jeszcze usilniej zachęcajmy wszystkich do uświadomienia sobie przy tej okazji swojego pochodzenia, historii swojego narodu oraz swojej wyznaniowej i narodowej identyfikacji" - zachęcają.

 

Hierarchowie stwierdzają, że mimo strat duchownych, kulturowych, cerkiewnych, narodowych oraz społecznych, które są bezpośrednią konsekwencją Akcji "Wisła", dzisiaj Ukraińcy są "żywą Cerkwią i społecznością". "Świadectwem naszego zwycięstwa jest dzisiaj również to, że do naszych cerkwi i społeczności możemy wprowadzać nowo przybyłych z Ukrainy braci i siostry, zmuszonych przez uwarunkowania ekonomiczne oraz polityczne, a także wojnę na wschodzie Ukrainy, do porzucenia swojej ojczyzny. Między innymi w Polsce, szukają oni dla siebie pracy, szkoły, a często także nowego miejsca stałego zamieszkania. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania oraz zrozumienie spuścizny przodków, pozwolą społeczności ukraińskiej w Polsce na nowo się odrodzić oraz z nadzieją dawać świadectwo swojej wiary i miłości do tego, co ojczyste" - piszą.


Pasterze Kościoła greckokatolickiego zachęcają do modlitewnego uczczenia 70. rocznicy Akcji "Wisła" oraz włączenia się w obchody rocznicowe. Rozpoczną się one 28 kwietnia w Przemyślu.

 

Biskupi zalecają, aby 28 kwietnia, czyli w dzień, kiedy rozpoczęła się Akcja "Wisła" w 1947 r., w cerkwiach odprawić Panachydy (nabożeństwa żałobne) za ofiary akcji oraz wszystkich, którzy w wyniku tej akcji umarli na obczyźnie i byli pochowani daleko od swojej ojczystej ziemi. Podobne modlitwy i Msze święte mają być też odprawione w niedzielę 30 kwietnia.

Zachęcają także, żeby w piątek 28 kwietnia, o godzinie 18.00, w oknach swoich mieszkań, postawić zapaloną świeczkę na znak pamięci o tych, którzy w 1947 roku byli przymusowo wygnani ze swoich domów. Proszą także o organizowanie spotkań ze świadkami wydarzeń sprzed 70 lat, a także przygotowanie tablic, które na ścianach świątyń upamiętnią tamte wydarzenia.

 

Biskupi zapraszają także na główne uroczystości, które w piątek 21 lipca odbędą się Świętej Górze Jawor.


Przesłanie podpisali: metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz i bp wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bonaventura 15:50:15 | 2017-04-21
Chwalę Pana z to, że władze Polski Ludowej zdecydowały się na przeprowadzenie akcji Wisła.
Dzięki temu pokolenia Polaków mogły żyć w bezpiecznym i spokojnym  kraju.

Proponuję aby każdy wyrobił sobie własne zdanie na temat akcji Wisła.Polecam choćby artykuł w wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_„Wisła”

Oceń 8 8 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook