Abp Gądecki: żyjemy w czasach przełomu

(fot. youtube.com)

Refleksja nad życiem we współczesnym świecie towarzyszyła homilii abp. Stanisława Gądeckiego podczas Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek w katedrze poznańskiej. - W przestrzeni międzynarodowej dokonuje się zdecydowany przełom - mówił do kapłanów przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Abp Gądecki wyraził przekonanie, że "nadchodzą do nas bardzo pozytywne wiadomości. Kraje, które do tej pory bez oporu uzależniały się od międzynarodowej pomocy w zamian za przyjęcie przez nie zobowiązań wprowadzenia szeroko dostępnej, legalnej i bezpłatnej aborcji, masowej dystrybucji środków antykoncepcyjnych, rozszerzenia praktyki sterylizacji oraz objęcia dzieci - począwszy od przedszkola - programami oswajającymi od najmłodszych lat z pornografią, homo- czy transseksualizmem, zaczęły proces odwrotny|".

 

Metropolita poznański powołał się na ostatnią debatę "w nowojorskiej siedzibie ONZ poświęconą tzw. zrównoważonemu rozwojowi, która dowiodła, że takie kraje jak USA, Rosja, kraje arabskie i kraje Ameryki Południowej nie przyjęły dokumentu Komisji ds. Ludności i Rozwoju, który szerzył ideę tzw. praw reprodukcyjnych i seksualnych oraz tzw. «wszechstronnej edukacji seksualnej»".

 

- Pośród promotorów traktowania zabijania nienarodzonych dzieci jako prawa człowieka zdaje się pozostawać - poza Kanadą - sama już tylko Unia Europejska" - mówił abp Gądecki.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że także w Polsce następuje otrzeźwienie. - Oto minister kultury cofa - i całkiem słusznie - dotację dla obrazoburczego chorwackiego reżysera, który został wyznaczony na kuratora tegorocznego Malta Festiwal 2017. Kultura bowiem to to, co uczłowiecza człowieka, co czyni go bardziej ludzkim, a nie to, co prowadzi go do zezwierzęcenia - zaznaczył abp Gądecki.

 

Metropolita poznański podkreślił, że współczesna kultura zawiera co najmniej trzy wymiary, stanowiące wyzwania dla Kościoła - sekularyzacja, związki kultury z nauką i zjawisko obojętności.

 

- Pośród tych wszystkich wyzwań, również kapłani - zajęci licznymi i różnorodnymi obowiązkami - muszą zastanawiać się nad tym, w jaki sposób nie ulec rozdarciu, w jaki sposób zespolić w jedno własne życie wewnętrzne z działalnością zewnętrzną - przekonywał abp Gądecki.

 

Jako pomoc w wypełnianiu kapłańskiej misji metropolita poznański wskazał na potrzebę zjednoczenia z biskupami i z innymi braćmi w kapłaństwie, ponieważ to jedność z biskupem i kapłanami jest sprawdzianem wierności.

 

- Wierność powołaniu jest możliwa tylko dzięki wierności Boga, bo Bóg jest wierny i wypełnia to, co obiecuje. Kończy to, co zaczyna - przekonywał abp Gądecki. Metropolita poznański zauważył, że to "Bóg domaga się od nas, abyśmy - na Jego podobieństwo - wszystkie, także najdrobniejsze czynności doskonale spełniali".

 

- Dziękuję serdecznie każdemu z was za waszą liczną obecność i wspólnotę eucharystyczną. Udziałem wielu z Was jest radość i entuzjazm, inni być może cierpią, są zmęczeni, lub czują się zagubieni. We wszystkich pragnę uczcić wizerunek Chrystusa, który otrzymaliście wraz ze święceniami, owo niezatarte «znamię», które wyróżnia każdego z Was - mówił do kapłanów abp Gądecki.

 

We Mszy św. w katedrze poznańskiej wzięło udział kilkuset kapłanów archidiecezji poznańskiej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook