Kard. Schönborn przerażony zamachem w Egipcie

Kard. Schönborn przerażony zamachem w Egipcie
(fot. Loretto-Gemeinschaft / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / ml

Z przerażeniem i współczuciem zareagował kardynał Christoph Schönborn na wczorajsze zamachy bombowe przeciwko chrześcijańskim koptom w Egipcie.

"Każdy, kto ma ludzkie uczucia, może reagować tylko przerażeniem na fakt, że celem zamachu stali się niewinni ludzie uczestniczący w religijnych obrzędach w świątyni" - powiedział austriackiej agencji katolickiej
"Kathpress" przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii, który tuż po zamachu przekazał wyrazy współczucia i solidarności biskupowi Anba Gabrielowi, stojącemu na czele wspólnoty koptyjskiej w Wiedniu.
Jednocześnie kard. Schönborn zaapelował do wiernych, aby w Wielkim Tygodniu w sposób szczególny modlili się za chrześcijan koptyjskich, za ludzi w Egipcie oraz za papieża Franciszka, który pod koniec kwietnia złoży wizytę w Kairze. 
W obliczu tego “niepojętego czynu" tym bardziej cieszy fakt, że mimo wszystko papież planuje swoją podróż do Egiptu, stwierdził arcybiskup Wiednia. Zwłaszcza w tych dniach jest to "bardzo mocny znak", gdy Franciszek spotka się zarówno z chrześcijanami koptyjskimi, jak i z najwyższymi autorytetami islamu sunnickiego uniwersytetu Al.-Azhar. 
"Tym samym papież pokazuje, jak ważna jest droga dialogu i za to jestem mu wdzięczny", powiedział kard. Schönborn.
W atakach terrorystycznych na dwa kościoły koptyjskie 9 kwietnia śmierć poniosło ogółem 44 osób, a około stu zostało rannych. 
W godzinach porannych w wypełnionym wiernymi koptyjskim kościele św. Jerzego w mieście Tanta, na północ od Kairu, zdetonowano ładunek wybuchowy, a w kilka godzin później zamachowiec-samobójca wysadził się przed katedrą św. Marka w Aleksandrii, w czasie, gdy liturgię Niedzieli Palmowej w katedrze sprawował zwierzchnik Kościoła koptyjskiego, patriarcha Tawadros II (Teodor). 
Do obu zamachów przyznało się tzw. Państwo Islamskie. W konsekwencji prezydent Egiptu Abdel-Fattah al.-Sisi ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy. Jego decyzję musi jeszcze zatwierdzić parlament. 
W październiku 2016 r. kard. Schönborn złożył oficjalną wizytę w Egipcie, gdzie spotkał się z patriarchą Tawadrosem oraz odwiedził chrześcijan koptyjskich. 
W programie tej wizyty była m.in. liturgia w kościele św. Piotra i Pawła sąsiadującym z siedzibą patriarchy w Kairze. W kilka tygodni później, 11 grudnia, doszło tam do zamachu bombowego, na skutek którego zginęło 25 osób.
"Okrutne zamachy bombowe na kościoły koptyjskie i śmierć niewinnych wiernych, którzy obchodzili początek Wielkiego Tygodnia", a także akt przemocy również z ofiarami śmiertelnymi, w Sztokholmie potępił także Międzynarodowy Ośrodek Króla Abdullaha bin Abdulaziza ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego (KAICIID), którego siedziba mieści się w Wiedniu. 
"Odrzucamy wszelką przemoc, dokonywaną w imię religii i wzywamy ludzi miłujących pokój, by występowali na rzecz praw swoich sióstr i braci" - czytamy w oświadczeniu KAICIID z 10 kwietnia. 
Ośrodek króla Abdullaha ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego KAICIID powstał w 2013 roku z inicjatywy Arabii Saudyjskiej, która utworzyła go wspólnie z Austrią i Hiszpanią, a status współżałożyciela-obserwatora ma Stolica Apostolska. 
Do zarządu wchodzi zgodnie ze statutem trzech chrześcijan i trzech muzułmanów oraz żyd, hinduista i buddysta. W listopadzie 2014 ośrodek zorganizował konferencję, na której zwierzchnicy muzułmańscy, chrześcijańscy i żydowscy potępili przemoc dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn przerażony zamachem w Egipcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.