Khalil Samir SJ: dialog z islamem jest jedyną możliwą drogą

(fot. youtube.com)

"Dialog jest bowiem jedyną możliwą drogą" - uważa ks. prof. Samir Khalil Samir SJ, islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego. 

 

"Nie mogę jednak czytać Koranu i twierdzić, że jest to księga ukierunkowana na pokój. Tak samo Sunna, księga opowieści z życia Mahometa" - powiedział ks. Samir. Zastrzegł on, że oczywiście w wielu muzułmanach jest wola pokoju. 

 

Król Maroka: istnieje oświecony islam, który jest wdzięczny papieżowi

 

Ujawnił on, że osobiście rozmawiał o tym z papieżem, który nie odniósł się do jego zastrzeżeń, lecz wyjaśnił, że jego stosunek do islamu opiera się na pozytywnych doświadczeniach zdobytych w Argentynie w kontaktach z tamtejszymi muzułmanami, a także wynika z celu, jaki stawia. Chce on bowiem budować mosty i nawiązywać przyjaźnie, dlatego nie zwraca uwagi na aspekty negatywne - powiedział egipski islamoznawca. Zapewnił, że Franciszek ma jak najlepsze intencje i musi robić to, co robi.

 

"Dialog jest bowiem jedyną możliwą drogą" - dodał jezuicki naukowiec.

 

Papież w meczecie: razem powiedzmy "nie" nienawiści

 

Spotkał się on 5 kwietnia z dziennikarzami w kontekście papieskiej podróży do Egiptu w dniach 28-29 bm. Podkreślił, że dziś głównym problemem islamu jest dominacja w nim nurtów radykalnych (Bractwo Muzułmańskie, salafici i wahabici), które decydują o dosłownej interpretacji Koranu. "Islam jest dziś zablokowany przez te trzy redukcjonistyczne tendencje" - podkreślił ks. prof. Samir.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?