Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji w Indiach

Na świecie i w Indiach obchodzony jest dzisiaj Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji. W tym jednym z najludniejszych krajów świata ogromną rolę w alfabetyzacji odgrywają katolickie szkoły. Tylko 70 proc. mieszkańców tego kraju umie czytać i pisać.

 

W Hajderabadzie, w indyjskim stanie Andra Pradeś, na spotkaniu katolickich wykładowców z całych Indii podkreślano, że szkolnictwo katolickie musi umożliwiać kształcenie dzieciom pochodzącym z najuboższych rodzin. Apelowano, aby każde katolickie dziecko miało możliwość zdobywania dobrego wykształcenia w katolickich szkołach. Jednocześnie biskupi indyjscy podkreślali już dawno, że w szkołach tych zawsze powinny być miejsca dla katolickich dzieci z biednych rodzin. Chodzi zwłaszcza o dzieci pochodzące z grup znajdujących się na marginesie społeczeństwa indyjskiego ze względu na ich plemienne lub nisko kastowe pochodzenie. Rzecznik Konferencji Katolickich Biskupów Indii, ksiądz Babu Joseph zauważa istotną rolę katolickich instytucji edukacyjnych: „Myślę, że zawsze znajdowaliśmy się na czele frontu propagującego szkolnictwo na obszarach wiejskich”.

 

W Indiach działa 20 tys. katolickich instytucji edukacyjnych, które znane są z wysokiego poziomu nauczania. Kształci się w nich około 10 mln młodych ludzi różnych wyznań. Wiele osób należących do elit rządzących oraz kulturalnych w Indiach zdobyło wykształcenie w katolickich instytucjach edukacyjnych. 59 proc. szkół zlokalizowanych jest na wsi. Kształci się w nich także młodzież z biednych wiejskich rodzin. Dlatego zasługi tych instytucji w dziele zwalczania analfabetyzmu są w Indiach znane.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook