"Stawką naszego życia jest być z Chrystusem na dobre i złe"

(fot. Mazur / episkopat.pl)

Być z Chrystusem to zrozumieć, że On jest kluczem do zrozumienia naszego człowieczeństwa, naszej osobistej historii i historii całego ludu Bożego - mówił abp Marek Jędraszewski w kolegiacie akademickiej św. Anny w Krakowie podczas Mszy św. poprzedzającej pierwszą edycję "Dialogów u św. Anny". 

 
Metropolita krakowski dodał w homilii, że bycie z Chrystusem zawsze łączy się z gotowością, aby być znakiem sprzeciwu dla tego świata.
 
Abp Jędraszewski nawiązał do Ewangelii o wypędzeniu złego ducha przez Jezusa. "Kiedy nie można inaczej wytłumaczyć dobra, to szuka się dla tego dobra korzeni zła" - skomentował postawę faryzeuszy, którzy zarzucali Jezusowi, że wypędza złe duchy mocą Belzebuba. 
 
"W tej sytuacji Jezusa to było prawdziwe bluźnierstwo. Ale przewrotność człowiecza nie ma granic" - stwierdził kaznodzieja i podkreślił, że wprawdzie, jak mówił prorok Jeremiasz, przepadła wierność ze strony ludzi, ale nie przepadła wierność Boga, który przyrzekł, że będzie Ojcem swojego narodu. 
 
"Ta wierność Boga znalazła swój głęboki i przejmujący wyraz, kiedy Jezus dla zbawienia człowieka poszedł dobrowolnie na krzyżową śmierć. Swoją miłością nieskończoną przezwyciężył ludzką nienawiść, przewrotność i zło. Przezwyciężył to, co najciemniejsze w człowieku i otworzył dla niego drogę prowadzącą do wieczystej światłości" - wyjaśniał.
 
Metropolita krakowski przytoczył słowa Jezusa z odczytanej Ewangelii: "Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie". "Stawką naszego życia jest być z Chrystusem na dobre i na złe" - zaznaczył hierarcha, dodając, że historia naszego bycia z Chrystusem zaczęła się w chwili chrztu i umocniła się w chwili przyjęcia sakramentu bierzmowania. "Odtąd są w nas ogromne potencje Bożej mocy i Bożej łaski, która czeka, byśmy tę łaskę w sobie rozwinęli i dawali ją światu" - podkreślił.
 
"Być z Chrystusem to zrozumieć, że Chrystus jest kluczem do zrozumienia naszego człowieczeństwa, naszej osobistej historii i historii całego ludu Bożego" - mówił dalej abp Jędraszewski. "Być z Chrystusem, być związanym z Nim całym swoim sercem, umysłem i duszą, ze wszystkich swoich sił to ciągle na nowo odkrywać to, że jedynie dzięki niemu rozumiem to, kim jestem jako człowiek" - wyjaśniał. 
 
"To dzięki Niemu także mogę pojąć, co znaczy potęga miłości ofiarnej i bezinteresownej aż do końca. Dzięki wierze w Chrystusa otwiera się dla mnie droga życia wiecznego i w ten sposób On także staje się fundamentem mojej ostatecznej nadziei" - dodał.
 
"Ale to bycie z Chrystusem, przenikające całe moje wnętrze, łączy się jednym, trudnym: z gotowością, aby być znakiem sprzeciwu dla tego świata" - zastrzegł na zakończenie homilii arcybiskup Krakowa.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 23:54:07 | 2017-03-23
  Może Twojego ... współczuję kolego. Ale wciaż możesz zacząć myśleć i się wyzwolić. Nie bójcie się prawdy, prawda Was wyzwoli. :) 
Spróbuj. powodzenia.

Oceń 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook