Bp Piotrowski apeluje o modlitwę za dotknięte kataklizmem Peru

(fot. PAP/EPA/Ernesto Arias)

O modlitwę za dotkniętych kataklizmem mieszkańców Peru i pracujących tam misjonarzy prosi w komunikacie biskup kielecki Jan Piotrowski, niegdyś misjonarz w Peru. Apel jest odpowiedzią na niespotykane powodzie, które w ostatnich dniach nawiedziły Peru i modlitewny apel peruwiańskich biskupów.

 

"W związku z kataklizmem, który nawiedził Peru, zwracam się z serdeczną prośbą o modlitwę za tych, którzy zostali poszkodowani i zginęli" - pisze bp Piotrowski. Przypomina, że w Peru "pracują polscy i kieleccy misjonarze, dlatego tym bardziej nas to zobowiązuje do wsparcia duchowego misjonarzy i ludzi, wśród których posługują".

 

W Peru pracują dwaj księża z diecezji kieleckiej: ks. Tomasz Cieniuch oraz ks. Grzegorz Pańczyk. W Peru, jako misjonarz, pracował także bp Jan Piotrowski. Obecny biskup kielecki w latach 1997-1998 i 1999-2000 pracował jako duszpasterz w parafii Santa Maria de Huachipa na przedmieściach Limy w Peru.

 

Niedziela, 19 marca była w Peru Dniem modlitwy i solidarności z ofiarami wielkiego kataklizmu pustoszącego od kilku dni ten południowoamerykański kraj. W wyniku powodzi i lawin błotnych zginęło 75 osób, a 600 tys. zostało zmuszonych do porzucenia swych domów w obawie o życie.

 

We wszystkich peruwiańskich kościołach modlono się za ofiary. W całym kraju odbyły się też składki na pomoc dla najbardziej dotkniętych kataklizmem. Wielu rodzinom woda zabrała domy, a wraz z nimi dorobek całego życia. Zniszczonych zostało także wiele zakładów pracy, plantacji i gospodarstw. Szkód doznały również kościoły i budynki misji, m.in. placówka franciszkanów w Pariacoto.

 

Powodzie i lawiny błotne dały się we znaki zwłaszcza w północnej części kraju. Także w stolicy kraju Limie, która odznacza się klimatem subtropikalnym pustynnym i charakteryzuje zazwyczaj bardzo niskimi opadami deszczu (100-600 mm w ciągu roku) doszło do miejscowych podtopień.

 

Peru przeżywa coroczny okres deszczowy, jednak w tym roku opady są znacznie bardziej intensywne niż zazwyczaj. Klimatolodzy wiążą te zmiany z trwającym od miesięcy zimowych zjawiskiem "El Nino". Spowodowało ono nasilenie ekstremalnych zjawisk klimatycznych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?