W każdej diecezji będzie duszpasterz małżeństw niesakramentalnych

(fot. shutterstock.com)

Duszpasterz małżeństw niesakramentalnych, m.in. zajmujący się problemami ludzi po rozwodzie będzie w każdej polskiej diecezji - zapowiada rzecznik Episkopatu Polski Paweł Rytel-Andrianik. Biskupi rozpoczęli w poniedziałek dwudniowe zebranie plenarne poświęcone m.in. wsparciu rodzin.

 

Jak wyjaśnił ks. Rytel-Andrianik chodzi o możliwości towarzyszenia rodzinom i ich integrację z Kościołem. "Księża biskupi będą się zastanawiali nad przygotowaniem do małżeństwa - jak przygotować narzeczonych, aby te małżeństwa trwały. Druga kwestia to towarzyszenie małżonkom, po zawarciu sakramentu małżeństwa, by nie zostali pozostawieni sami sobie. Trzecia bardzo ważna sprawa, to towarzyszenie tym osobom, których małżeństwa się rozpadły" - powiedział.

 

Rzecznik podkreślił, że mogą oni uczestniczyć w życiu Kościoła. "Można ich integrować przez zaproszenie na mszę świętą (...), do wspólnej modlitwy, do życia w parafii, do pracy charytatywnej" - wyliczał. Zapewnił, że osoby w związkach niesakramentalnych nie są wykluczone z Kościoła. "One są ochrzczone. Papież mówi: +to są nasi bracia i siostry. Rozwód jest złem, każdy to wie, ale teraz trzeba pomóc, żeby być blisko tych ludzi+ - powiedział.

 

Ks. Rytel-Andrianik dodał, jednym z pomysłów na pracę z wiernymi, którzy po rozwodach jest powołanie w każdej diecezji duszpasterza małżeństw niesakramentalnych. Jak mówił, celem tych działań jest przypomnienie - osoby po rozwodach nie są ekskomunikowane, nadal są częścią wspólnoty Kościoła.

 

Oprócz tematów dotyczących rodziny biskupi zajmą się sprawami międzynarodowymi, m.in. wysłuchają informacji delegacji Caritas do Aleppo. "Jedna trzecia chrześcijan w Syrii jest objęta pomocą polskiego Kościoła w ramach programu Rodzina-rodzinie" - powiedział rzecznik KEP. W spotkaniu polskiego Episkopatu uczestniczą też goście - biskupi z 13 krajów.

 

Episkopat mszą świętą uczci też przypadającą w poniedziałek czwartą rocznicę wyboru papieża Franciszka.

 

Rzecznik episkopatu nawiązując do tej rocznicy powiedział, że słowo-klucz do zrozumienia Franciszka leży na polskiej ziemi, gdyż jego przekaz miłosierdzia związany jest z siostrą Faustyną i Janem Pawłem II. "Przesłanie papieża Franciszka jest związane z jego zawołaniem - +Okazujmy Miłosierdzie" - tłumaczył

 

Biskupi zajmą się też omówieniem kanonizacji założycieli Europy Alcide de Gasperi i Roberta Schumana.

 

Ks. Rytel-Andrianik dodał, że od bieżącego roku w drugą niedzielę po Wielkanocy, będzie obchodzony Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Szczegóły tego wydarzenia zostaną omówione podczas dzisiejszego zebrania.

Polscy biskupi zajmą się też kwestią listu pasterskiego na Niedzielę Bożego Miłosierdzia oraz z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich, a także tematem przygotowania do bierzmowania i ochrony danych osobowych.

 

Podczas obrad biskupów zostaną poruszone sprawy misyjne związane z rokiem duszpasterskim, który przebiega pod hasłem "Idźcie i głoście" oraz jubileuszu 50-lecia Komisji ds. Misji. Tematy te omówi obecny przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur.

W programie obrad zaplanowano też wystąpienie bp Grzegorza Rysia nt. organizowanego w listopadzie w Częstochowie IV Kongresu Nowej Ewangelizacji oraz wypowiedź bp. Tadeusza Bronakowskiego nt. apostolstwa trzeźwości.

Podczas obrad głos zabiorą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Albanii, Francji, Kuby oraz Łotwy. W spotkaniu będą uczestniczyć również przedstawiciele Episkopatów z Białorusi, Chorwacji, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Skandynawii, Ukrainy oraz Węgier.

Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy Msza św. w Bazylice św. Krzyża w intencji papieża Franciszka, w czwartą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową.

375. Zebranie Plenarne KEP rozpoczęło się w poniedziałek przed południem w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Pierwszego dnia w obradach weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Zebranie zakończy się we wtorek, 14 marca około godz. 16.00. Po obradach wydany zostanie komunikat.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

aneta2 20:41:37 | 2017-03-13
Kto pomoże małżonkom w kryzysie?

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jotbe8 19:02:09 | 2017-03-13
KOngresy, sympozja,  konferencje itp. Jak to daleko od Chrystusowego prostego wezwania: Idźcie i głoście

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 17:44:15 | 2017-03-13
W czym ma  towarzyszyć kapłan ludziom żyjącym w grzechu?
Pan Jezus jednoznacznie pisze o takiej sytuacji!

Oceń 1 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ja_konrad 15:24:07 | 2017-03-13
Wydaje mi się, że jeden ksiądz w diecezji odpowiedzialny za osoby żyjące w związkach niesakrementalnych to nijakie rozwiązanie. Papież mówi o towarzyszeniu. Mają to robić wszystcy kapłani. Mają to robić wszyscy chrześcijanie. Oddelegowanie jednego księdza to jest uspokojenie sumienia. Zrobiliśmy coś? Zrobiliśmy. Jeden człowiek do tylu osób? Będzie jeździł po parafiach? Siedział za biurkiem w Kurii i czekał? Miał godziny urzędowania 7-15? Oj... Mizeria.

Oceń 6 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 14:15:36 | 2017-03-13
Jednego w tym wszystkim nadal nie rozumię.

Otóż dorosłi, wolni i odpowiedzialni za siebie ludzie w pełni dobrowolnie i w pełni świadomie przed zawarciem małżeństwa sakramentalnego potwierdzają swoim podpisem iż "chcą zawrzeć małżeństwo zgodnie z nauką Kościoła jako jedno i nierozerwalne do śmierci" oraz że " wewnętrznie zgadzają się z nauką Kościoła co do nierozerwalności i wierności? "

Skoro to pismnie potwierdzą, to co mają dać kolejne pomysły na duszpsterstwo przedmałżeńskie?
​Czy dorośli ludzie nie rozumieją tego co własnoręcznie podpisują?

​Może wiec zamiast za wszelką cenę zgadzać sie na ślub w kościele, duszpasterze winni radykalnei zostrzyć i nie wydawać zgody na zawarcie małżeństwa w wypadku chocby cienia podejrzenia co do rzetelności i prawdziwości oświadczenia narzeczonych?
​Moze winno zakazać sie ślubów kościelnych dla osób mieszkajacych razem przed śłubem i wymgać sie faktycznego porzucenia grzechu na czas narzeczeństwa?
​Moze ciąza panny młodej winna być przeciwskazaniem do udzielania zgody na ślub w kościele?

Może warto zaostrzyć zasady katechizacji szkolnej, aby faktycznie była ona przygotowaneim do dorosłego życia w wierze?

Oceń 7 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook