Abp. Gądecki: bluźnierstwo wymaga modlitwy wynagradzającej

(fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl)

- Zło dobrem zwyciężaj, a zatem potrzeba naszej modlitwy wynagradzającej za bluźnierstwo jako wyrazu naszego miłosierdzia i potrzeba także sprawiedliwości - mówił 2 marca podczas Poznańskiej Drogi Krzyżowej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.


Przewodniczący Episkopatu nawiązał na zakończenie rozważań pasyjnych do "wiadomego warszawskiego spektaklu", który nawołuje do "nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia, znieważa flagę państwową Watykanu i znieważa osobę św. Jana Pawła II". - Golgoty Picnic ciąg dalszy - mówił metropolita poznański.

 

Abp Gądecki przewodniczył drodze krzyżowej, która przeszła ulicami miasta Poznania z fary przed pomnik Poznańskiego Czerwca ’56. - Wyrazem miłosierdzia naszego Zbawiciela było to, że dobrowolnie poddał się szyderstwu i wzgardzie. I nam nie brakuje okazji do wypróbowania naszego miłosierdzia, bo wszelkie ideologie - razem z banalną egzystencją tych, którzy dryfują przez życie, starając się budować nowe pogaństwo - w swoim usiłowaniu pozbycia się Boga raz na zawsze prowadzą w końcu do pozbycia się człowieka - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Abp Gądecki przypomniał, że ze świętą praktyką postu trzeba łączyć dzieła miłosierdzia wyrażające się w różnej formie. - Dzieła miłosierdzia są tak rozliczne, że pozwalają całemu ludowi chrześcijańskiemu świadczyć uczynki miłości. Toteż nie tylko bogaci, ale nawet średnio zamożni i ubodzy mają możność udzielenia pomocy potrzebującym i w ten sposób zbiorowy wysiłek w czynieniu dobra ma dużą wartość, mimo że nie wszyscy mogą być jednakowo hojni − zaznaczył metropolita poznański.

 

Krzyż z bazyliki farnej, która była tego dnia kościołem stacyjnym miasta Poznania, nieśli przedstawiciele poznańskich parafii oraz młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży Jordan.

 

W nabożeństwie uczestniczyli poznańscy biskupi pomocniczy: bp senior Zdzisław Fortuniak, bp Grzegorz Balcerek, bp Damian Bryl, duchowieństwo, wierni miejskich i podmiejskich parafii wraz ze swoimi duszpasterzami, klerycy seminariów archidiecezjalnego i zakonnych Poznania, osoby życia konsekrowanego oraz harcerze.

 

Tegoroczne rozważania głoszone przy stacjach pasyjnych nawiązywały do objawień Matki Boskiej w Fatimie, w związku z przeżywamy jubileusz 100. rocznicy objawień, oraz akcentowały potrzebę czynienia miłosierdzia.

 

- Przy krzyżu nie jestem sam, są ze mną siostry i bracia, którzy troszczą się o to, abym nie zobojętniał, abym przy krzyżu rozpoznawał najgłębsze pragnienia serca − mówił ks. Leszek Gólczyński SSCC.


Proboszcz parafii w Owińskach, gdzie znajduje się najstarsza figura Matki Bożej Fatimskiej w archidiecezji, przywołał też słowa św. Jana Pawła II, wygłoszone w fatimskiej bazylice, że to, co "najbardziej sprzeciwia się drodze człowieka do Boga, to grzech, trwanie w nim i negacja Boga".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook