Wkrótce pierwszy słowacki męczennik okresu komunizmu

(fot. youtube.com)

Ojciec Święty nakazał, by Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o męczeństwie słowackiego salezjanina ks. Tytusa Zemana (1915-1969). Ponadto przyjmując dziś na audiencji prefekta tej dykasterii, polecił wydanie 6 dekretów o heroiczności cnót.

 

Ks. Tytus Zeman będzie na Słowacji pierwszym beatyfikowanym kapłanem-męczennikiem z czasów totalitarnego reżimu komunistycznego.


Tytus Zeman urodził się 4 stycznia 1915 w Vajnorach - obecnie dzielnicy Bratysławy. W dzieciństwie często chorował. Po dziesięciu latach został uzdrowiony za wstawiennictwem Matki Bożej Bolesnej - patronki Słowacji. Postanowił zostać księdzem. 6 sierpnia 1932roku złożył pierwsze śluby zakonne w Towarzystwie Salezjańskim. Studiował teologię w Rzymie i w Chieri koło Turynu, gdzie również został wyświęcony na kapłana 23 czerwca 1940 r. Po powrocie do ojczyzny podjął studia chemii i nauk przyrodniczych, a następnie uczył w różnych instytutach salezjańskich.

 

W 1946 r. stanowczo protestował przeciw usunięciu krzyży z sal lekcyjnych, za co został wydalony z liceum w Trnavie. Kiedy natomiast 1950 roku władze państwowe zamknęły wszystkie klasztory i internowały zakonników, Tytus Zeman pomagał młodym pragnącym poświęcić się kapłaństwu w ucieczce przez Austrię do Włoch. W 1951 r. przy kolejnej próbie przekroczenia "zielonej granicy" został aresztowany, oskarżony o szpiegostwo i zdradę. Prokurator żądał dla niego kary śmierci. Tytus został w końcu skazany na 25 lat ciężkiego więzienia i utratą praw obywatelskich. W więzieniu przeżył 13 lat, był torturowany, wyśmiewany, upokorzony. W kopalniach w Jáchymovie musiał ręcznie kruszyć radioaktywny uran. Kilkakrotnie odmówiono mu zwolnienia pomimo ogłoszonej amnestii. W 1964 r. został warunkowo wypuszczony na wolność, ale wciąż był dręczony, inwigilowany przez tajną policję i poddawany eksperymentom medycznym. Zmarł w dniu 8 stycznia 1969 r. w Vajnorach na skutek doznanych tortur i więzienia. W 1991 r. w procesie rehabilitacyjnym orzeczono jego pełną rehabilitację. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2010 r.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook