Australia: 7 proc. księży zarzucono nadużycia seksualne

(fot. shutterstock.com)

Badania prowadzone przez specjalną komisję ds. nadużyć seksualnych wobec dzieci w Australii pokazują, że popełnienie takich czynów w latach 1950-2010 zarzucano 7 proc. księży - wynika z opublikowanych w poniedziałek statystyk.

 

Ukonstytuowana w roku 2013 komisja bada, jak na przestrzeni dziesięcioleci różne instytucje w Australii, w tym Kościół katolicki, reagowały na nadużycia seksualne wobec dzieci.

 

Komisja już wcześniej zebrała zeznania licznych osób, które padły ofiarą nadużyć ze strony kleru, lecz pełna skala problemu nie była jasna aż do opublikowania w poniedziałek danych statystycznych - piszą media.

 

Według danych komisji między rokiem 1980 a 2015 niemal 4500 osób twierdziło, że padło ofiarą nadużyć w ponad 1000 katolickich instytucji w Australii - powiedziała współpracująca z komisją adwokatka Gail Furness. Przeciętny wiek ofiar to 10,5 roku w przypadku dziewczynek i 11,5 w przypadku chłopców.

 

"Opowieści ofiar są przygnębiająco podobne - powiedziała Furness. - Dzieci ignorowano lub, co gorsza, karano. Oskarżenia nie były badane. Księża i inne osoby duchowne wysyłano do innych parafii i społeczności, gdzie nie wiedziano o przeszłości przybyłych".

 

Szef Rady koordynującej odpowiedź Kościoła katolickiego na dochodzenia Francis Sullivan oświadczył, że dane odzwierciedlają "wielką klęskę" Kościoła w kwestii obrony dzieci. "Te liczby są szokujące, tragiczne i niewybaczalne" - powiedział komisji Sullivan.

 

Stolica Apostolska pilnie monitoruje działania komisji. Australijski kardynał George Pell, który jest prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii, czyli odpowiednikiem ministra finansów w Watykanie, już wcześniej zeznawał przed komisją, jak Kościół w Australii za czasów jego zwierzchnictwa reagował na doniesienia o seksualnych nadużyciach wobec dzieci. Pell przyznawał, że wiele wiarygodnych sygnałów o wykorzystywaniu dzieci w jego kraju zostało zlekceważonych w "skandalicznych okolicznościach".

 

W najbliższych tygodniach zeznania złożą inni australijscy hierarchowie. Ostateczny raport komisji ma być gotowy do końca roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 16:16:35 | 2017-03-27
Bacznie obserwujmy wyniki pracy tej komisji. Oby nie ugrzęzły pod stertami paierów i pięknych słów.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 14:38:07 | 2017-03-27
Tradycje działania Kościoła rzymskokatolickiego obejmują cały świat. 
"Dzieci ignorowano lub, co gorsza, karano."
"Oskarżenia nie były badane."
"Księża i inne osoby duchowne wysyłano do innych parafii i społeczności, gdzie nie wiedziano o przeszłości przybyłych."
"wiele wiarygodnych sygnałów o wykorzystywaniu dzieci w jego kraju zostało zlekceważonych w "skandalicznych okolicznościach"".
"padło ofiarą nadużyć w ponad 1000 katolickich instytucji
".

Wiadomo, że katolicy wierzą nie tylko w Boga ale także w tredycję Kościoła rzymskokatolickiego. 

Oceń 2 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?