Papiescy wysłannicy w Aleppo: wciąż jest niebezpiecznie

Radio Watykańskie
(fot. kafeinkolik / Shutterstock, Inc.)

Papiescy wysłannicy odwiedzili umęczone Aleppo. Była to pierwsza wizyta przedstawicieli Stolicy Apostolskiej od momentu zakończenia oblężenia tego syryjskiego miasta.

 

W skład delegacji weszli sekretarz delegowany watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka ks. Giampietro Dal Toso, nuncjusz apostolski w Damaszku kard. Mario Zenari i radca nuncjatury ks. Thomas Habib.

 

W ciągu trzech dni spotkali się oni z przedstawicielami wspólnot chrześcijańskich, odwiedzili odbitą niedawno z rąk dżihadystów wschodnią część miasta, wzięli także udział w ekumenicznej modlitwie zorganizowanej w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

- Obecność papieskiego wysłannika oraz przekazane nam słowa otuchy i solidarności były bardzo ważne dla mieszkańców Aleppo, tak samo jak wspólna modlitwa o pokój - mówi pracująca w tym mieście s. Brygida Maniurka ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi.

 

- Kościół był pełniusieńki bo przyszli nie tylko wierni obrządku rzymskokatolickiego, ale też przedstawiciele wszystkich innych obrządków chrześcijańskich obecnych w Aleppo - katolickich i prawosławnych. Rzeczywiście to, co nasz wzruszyło, to fakt, że sytuacja w mieście wciąż nie jest stabilna, a mimo to oni jednak odważyli się przyjechać - mówi Radiu

Watykańskiemu s. Maniurka. - Wciąż jeszcze jest niebezpiecznie, na pewno nie tak jak wcześniej, gdy nam pociski często tu spadały, ale sytuacja wciąż jeszcze nie jest unormowana. Poza tym w Aleppo jest naprawdę zimno, tym bardziej, że domy nie są dobrze ogrzewane. Cieszyliśmy się, że kardynał i biskup byli obecni na rozpoczęciu nowego programu ekumenicznego, który wszystkie Kościoły razem zaczynają w tym roku. Jest on skierowany do młodych małżeństw.

 

W czasie wizyty papieskich wysłanników w Aleppo mowa była m.in. o realizacji projektów mających na celu odbudowę zniszczonych szkół, szpitali i domów. W czasie spotkania z przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej przypomniano o odpowiedzialności spoczywającej na wyznawcach wszystkich religii, gdy chodzi o wychowywanie przyszłych pokoleń do pokoju i pojednania.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook