Angola: państwo uznaje za legalne 81 związków wyznaniowych

(fot. shutterstock.com)

Władze Angoli uznaje za legalnie działające na terytorium tego kraju 81 związków wyznaniowych, w tym Kościół rzymskokatolicki.

 

Jak poinformowała Ruth Mixinge, dyrektor Krajowego Instytutu do Spraw Religijnych (INAR), te wyznania, które wciąż nie mają statusu Kościoła zostaną wciągnięte na listę, zwaną potocznie Platformą Religijną.


Przedstawicielka rządowej agencji ujawniła, że konieczność istnienia dodatkowej listy związków wyznaniowych nie posiadających legalnych fundamentów wynika z wydarzeń z Huambo z 2015 r. Doszło tam wówczas do zamieszek z udziałem członków sekty Światło Świata i funkcjonariuszy policji. Według rządowej wersji zdarzeń, od której odcina się angolska opozycja polityczna, starcia zostały zainicjowane przez osoby należące do sekty kierowanej przez Julino Kalupetekę. W ich rezultacie śmierć poniosło 13 osób. W ub. r. sąd w Huambo skazał dziesięciu należących do sekty Światło Świata Angolczyków, w tym jej lidera, na kary długoletniego więzienia. W kilku przypadkach skazani będą musieli odsiedzieć ponad 20 lat.

 

W ocenie Ruth Mixinge uregulowanie prawnej sytuacji związków wyznaniowych ma służyć obywatelom Angoli i działać na korzyść ładu społecznego w tym kraju. - Wszystkie działające u nas kościoły powinny funkcjonować zgodnie ze swoimi doktrynami i być ukierunkowane w swych praktykach na zapewnienie bezpieczeństwa, harmonii i szacunku dla praw człowieka w Angoli - powiedziała Mixinge, ujawniając, że rząd w Luandzie pracuje już nad ustawą o wolności religii i wyznania.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook